Kim si střílí rakety. Už je bdělé mírové hnutí v ulicích?

Eric Drooker

Tento měsíc ovšem už Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, které doletěly do vzdálenosti tisíce kilometrů a tři z nich z nich dopadly do japonských vod. To potěší méně. Režim Kim Čong-una se zřejmě snaží, aby jeho rakety byly schopné doletět až na americké území na Aljašce.

Co na to mírové hnutí ve světě? To se v minulosti dost vyčerpalo bojem proti americkým raketám v Evropě, které chránily i tyto mírové bojovníky, a to naše v boji proti americkému protiraketovému systému, především proti americkému radaru v Brdech. Rusové tvrdili, že je zaměřen proti nim, přičemž není jasné, proč by jim měl obranný radar vadit, když oni přece na Ameriku a Evropu nic střílet nechtějí. Antiradaroví bojovníci zase vykládali, jak se staneme kvůli tomu terčem, že to stejně nebude fungovat a že je to vlastně poklonkování Washingtonu a pomalu nová okupace. Zjevila se řada odborníků, kteří měli průmyslovku nebo byli na vojně u raket a ti se pak vyjadřovali v televizi k celému systému. Samozřejmě negativně.

KLDR má rakety typu IRBM (Musudan) s doletem až 3000 km a vyvíjí raketu Taepodong-2, která má mít dolet 4500 až 6700 km. Pro představu, z Prahy do Pchongjangu je to 8054 kilometrů. Co nedoletí dnes, doletí již zítra. Ubere se na potravinách a přidá zbrojnímu programu. Kdo by se v totalitní zemi bouřil, že. Popraví ho protitankovou střelou nebo nechají úsporně roztrhat psy. Írán umí vyslat družici na oběžnou dráhu.

Demokracie mají zvláštní vlastnost, že sice umí řešit problémy, ale dají se do toho, až když je pozdě. V době druhé světové války ještě měly čas na to, aby se zmobilizovaly a ukázaly se jako schopnější než zatuhlé diktatury. V době raket a jaderných, chemických a biologických zbraní v rukou duševně nepříliš vyrovnaných vůdců toho času tolik být nemusí.

Mírotvorci mají jednu velkou výhodu. Kdyby se něco jednou stalo, nebude možná nikdo, kdo by jim jejich blouznění připomněl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner