Koalice Pro Top Vysočinu u soudu zpochybnila výsledky voleb

archiv FORUM 24

Ilustrační foto | FOTO: archiv FORUM 24

Koalice Pro Top Vysočinu podala dnes ke krajskému soudu v Brně stížnost na neplatnost voleb do krajského zastupitelstva Kraje Vysočina. Po sečtení hlasů ji pro zisk mandátů chyběl jediný. V tiskovém prohlášení to za koalici uvedl krajský manažer TOP 09 Michael Kubík. Koalici tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká.

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159.447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ uvedl předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek.

Podle lídra kandidátní listiny Zdeňka Dvořáka požaduje koalice přepočítání hlasů. Namítá nesrovnalosti ve třech oblastech. První z nich je, že se po sečtení neprojevily preferenční hlasy, které voliči uplatňovali. Preferenční hlas pro sebe podle Dvořáka nenašel po volbách ani jeden z kandidátů koalice, který se sám označil. „Potom je tam jeden okrsek ve Velkém Meziříčí, kde je víc odevzdaných obálek než vydaných. A také jsou okrsky, které úplně vybočují všem průměrům v počtu neplatných hlasů,“ řekl ČTK Dvořák.

V krajských volbách konaných 2. a 3. října uspělo na Vysočině sedm stran či uskupení. Koalici předběžně dohodlo pět uskupení mimo KSČM a hnutí Ano, které volby vyhrálo. V zastupitelstvu, které má 45 křesel, by mohla koalice tvořená ODS se Starosty pro občany, Piráty, KDU-ČSL, Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) a ČSSD mít 32 hlasů. Koaliční smlouvu chtějí strany představit do 21. října. Hejtmanem se má stát Vítězslav Schrek z ODS.

Lhůta pro podávání stížností na krajské volby vyprší dnes v 16:00. Brněnský krajský soud ještě před konáním voleb zaevidoval stížnost dvou lidí, kteří se domáhali zápisu do voličského seznamu v Jimramově na Žďársku. Zamítl ji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner