Koalice SPOLU a Pirátů se Starosty dnes zahájí jednání o vládě

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (ČTK)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: ČTK

O harmonogramu dalších schůzek by se měli dnes na prvním povolebním vyjednávání o vládě domluvit představitelé stran z koalic SPOLU a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). V příštích týdnech by pak měly strany řešit konkrétní programové oblasti a budoucí politické uspořádání. Diskuse o rozdělení resortů a jejich obsazení označují představitelé koalic za předčasné.

Opoziční koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednání o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v úterý řekl, že prioritu v příštích týdnech bude mít domluva o programovém prohlášení, až potom se bude jednat o rozdělení ministerstev a personáliích. „Všude to trvá v řádu týdnů, když to jde dobře, a v řádu měsíců, když to jde o něco hůře. Kdyby se povedlo do konce roku nebo ledna mít vládu s důvěrou, tak bych to považoval za skvělý výsledek,“ uvedl.

Harmonogram vyjednávání by měl podle Pirátů a STAN být postaven tak, aby bylo možné do dvou týdnů sestavit seznam témat, na kterých se formovaná koalice neshoduje. „Časově nejaktuálnější je jednání o ustavující schůzi Sněmovny, budeme čekat, s jakým návrhem přijde Spolu jako vítěz voleb,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]