Koalice Spolu chce od Babiše slyšet o posledních krocích vlády

YouTube

Premiér Andrej Babiš | FOTO: YouTube

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce na dnešní schůzce od premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších ministrů slyšet, jaké konkrétní kroky podnikla vláda od vyhlášení nového nouzového stavu v polovině února, ale i plán do budoucna. Strany to před jednáním uvedly v tiskové zprávě. Upozornily na to, že ani nouzový stav nezamezil zhoršování situace v nemocnicích způsobené covidem-19.

Nouzový stav vyhlášený na základě žádosti hejtmanů navázal na předchozí stav nouze minulé pondělí. Kabinet poté vyjednal s opozicí podobu pandemického zákona, který má do budoucna zamezit nutnosti udržovat kvůli koronavirovým opatřením v platnosti nouzový stav. Dnes od 11:00 mají zástupci sněmovních stran a vlády při videokonferenci probírat další postup.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka chce od ministrů slyšet, co dokázala vláda v posledních dnech změnit či zařídit. „Zatím víme jen o zpackané zakázce na antigenní testy pro školáky. Já však nechci, aby naše vláda stále dokola nakupovala horší a horší kvalitu z Číny, ale aby zapojila do boje s pandemií české vědce a tuzemské firmy,“ řekl. Žádá také, aby kabinet řešil situaci s testováním ve firmách a související způsob pomoci firmám.

Podle koalice Spolu by se rovněž měla zlepšit distribuce očkovacích látek. „Každá vakcína, kterou stát nechává ležet ladem ve skladu, představuje promarněnou příležitost záchrany lidských životů. V boji s covidem vláda promrhala měsíce svou liknavostí a pokračuje v tom i nyní s vakcínami,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Současným tempem očkování se podle ní ČR z pandemie nedostane nikdy. Cílem by mělo být využití každé kapky vakcíny obratem, nejpozději do druhého dne poté, co dorazí do ČR, řekla.

Senátoři v pondělí oznámili, že horní komora nejspíš upraví pandemický zákon, na kterém se minulý týden dohodly sněmovní strany. Sněmovna by pak vrácený předpis mohla schválit v pátek a po podpisu prezidenta by mohl být vyhlášen ve Sbírce zákonů počátkem příštího týdne. Předpis by tak nebyl účinný ve chvíli, kdy v Česku sobotou skončí nouzový stav.

Kabinet podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nepočítá s tím, že by žádal o prodloužení nouzového stavu. Ministr vnitra v pondělí připomněl, že součástí dohody s opozicí bylo to, že senát předpis nezmění. Opak by byl podle něho nepříjemným překvapením a komplikací. Hamáček oznámil, že se na situaci dnes bude opozičních stran ptát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner