Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Ředitel BIS Michal Koudelka
 (ČTK)

Ředitel BIS Michal Koudelka | FOTO: ČTK

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven „různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností“. „Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní,“ uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Vyznamenání by podle něj mělo tuto činnost ocenit. „BIS pod vedením pana ředitele Koudelky má dlouhodobě vynikající výsledky a rovněž renomé u našich zahraničních partnerů,“ řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Aktuální zjištění ohledně Vrbětic je zásadní, ale zdaleka ne jedinou zásluhou BIS o bezpečnost ČR. „Je ironií, že dosud se mu dostalo uznání spíše v zahraničí než doma, kde čelí dlouhodobě dehonestaci ze strany prezidenta (Miloše) Zemana,“ dodala.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]