Koalice Spolu žádá o mimořádnou schůzi sněmovny k rozdělování peněz nemocnicím

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka (Koalice SPOLU)

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: Koalice SPOLU

Koalice Spolu chce uspořádat mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování evropských peněz nemocnicím, údajnému střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a další strategii očkování proti koronaviru. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek novinářům řekl, že koalice má dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze. Žádá, aby se poslanci sešli ve středu 26. května odpoledne. Spolu chce probrat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO) způsob výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie z evropského programu REACT-EU. Už dnes dopoledne označili někteří poslanci za skandální nebo zoufalé to, že podle nich rozhodovala jen rychlost podání projektu. Dostálová se vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládají na pravdě.

Podle poslance ODS Bohuslava Svobody by měla ministryně vysvětlit, proč se k penězům některé nemocnice dostaly, jiné, ačkoli byly covidem zatíženější, nikoli. Naznačil, že za výběrem projektů může být politická objednávka. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení podle dnešní tiskové zprávy úřadu ještě nezačalo. „Nikdo v tuto chvíli tedy nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Došlo tedy k nedorozumění a nepochopení na straně uchazečů,“ stojí v tiskové zprávě. Ministerstvo pro místní rozvoj požádá ministerstvo zdravotnictví a Asociaci krajů, aby všem rozeslaly vysvětlující dopisy.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května a podle webu úřadu budou následovat ještě dvě výzvy od 14. a od 25. května.

V případě otázek kolem majetku ministra Arenbergera jde podle Válka o nepochopitelný střet zájmů ministra i jeho náměstků, kteří současně působí ve vedení velkých nemocnic. Poslanci podle něj chtějí také řešit údajné nedanění peněz získaných z klinických studií, které ministr vedl. Server Seznam Zprávy minulý týden uvedl, že Arenberger nevykázal milionové příjmy za testování léků v klinických studiích. Arenberger to odmítl a uvedl, že vedlejší příjem neuváděl kvůli vysokým nákladům, které údajně srazily jeho zisk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]