Komunisté budou v sobotu rozhodovat, kdo je povede do sněmovních voleb

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič  (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič | FOTO: ČTK

Necelého půlroku před volbami komunisté v sobotu v Nymburku zvolí, kdo je do nich povede. Kvůli epidemii koronaviru nikoli na sjezdu, jehož termín od loňského dubna už třikrát odložili, ale na zasedání Ústředního výboru, kterého se za dodržení požadavků daných hygienou sejde 90 delegátů. Předseda KSČM Vojtěch Filip neoznámil, zda se s vedením strany po více než 15 letech rozloučí. O změně vedení bude široké vedení hlasovat na žádost části strany. V případě, že Filip rezignuje, bude ke zvolení jeho nástupce třeba nadpoloviční většina hlasů. K odvolání dosavadního předsedy bude třeba dvou třetin hlasů stejně jako ke zvolení nového. Stejná pravidla budou platit i pro volbu zbytku předsednictva.

Před hlasováním o požadavku na změnu vedení bude ÚV s definitivní platností rozhodovat o kandidátkách do sněmovních voleb, přičemž největší diskuse se čeká kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Spor přičítají komentátoři souboji mezi stranickými konzervativci a mladším liberálním křídlem strany.

FORUM 24 (archiv)

Komunisté v úterý rozvázali smlouvu s vládním hnutím ANO o podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD, jak žádala v posledních týdnech drtivá většina členů širokého vedení, protože vláda neplní požadavky definované toleranční smlouvou. Filip bude o rozhodnutí a plánu cesty k volbám, kdy podle předvolebních modelů KSČM osciluje kolem pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny, informovat výbor v projevu předsedy.

Výzvu ke kandidatuře na nejvyšší stranickou funkci do minulého týdne podle prvního místopředsedy Petra Šimůnka písemně přijalo osm straníků, mezi nimi dlouhodobí Filipovi vyzyvatelé europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála z konzervativní části strany. Podle Hospodářských novin se Skála ale do Nymburka ani nechystá. O funkci statutárního zástupce předsedy mělo zájem pět kandidátů, o místa řadových místopředsedů se jich hlásí dvaadvacet . Předjednanou nominaci může ale oznámit člen ÚV i přímo na jednání.

Jednání se odehraje tři roky po sjezdu, na kterém v Nymburku Filip funkci obhájil po rezignaci související s prohrou komunistů ve sněmovních volbách 2017. Uspěl tehdy jako zastánce spolupráce komunistů s hnutím ANO Andreje Babiše. V čele komunistů stojí Filip od října 2005, kdy vystřídal Miroslava Grebeníčka. Tehdy se výměna stala mimo sjezd, Grebeníček rezignoval při jednání ústředního výboru, během jeho jednání ho nahradil tehdejší místopředseda strany Filip.

Jednání se odehraje v nymburském kulturním centru, jehož velikost umožní členům ústředního výboru dodržet rozestupy vyžadované hygienou kvůli epidemii koronaviru. Při sjezdu bylo v sále 330 delegátů plus hosté, nyní bude hlasujících 90, pokud přijedou všichni. Účastníci zasedání se budou muset při příchodu prokázat negativním testem na koronavirus, bude pro ně otevřena i možnost otestovat se na místě. Vybaveni budou respirátory. Vedení KSČM počítá i s novináři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner