Konferenci Forum 2000 zahájí projev tchajwanské prezidentky

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen (Images Video Information)

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen | FOTO: Images Video Information

Mezinárodní konferenci Forum 2000, která začne v pondělí, zahájí svým proslovem tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Na twitteru o tom dnes informovali organizátoři konference. Cchaj Jing-wen v Praze osobně nebude, letošní 24. ročník Fora 2000 se kvůli pandemii koronaviru koná pouze ve virtuálním prostředí.

Vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem se letos dostaly do popředí veřejného zájmu díky cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS) do ostrovní země. Proti cestě ostře protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Tchajwanská prezidentka při Vystrčilově návštěvě udělila předchozímu předsedovi senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) in memoriam vysoké státní vyznamenání. Kubera původně sám plánoval návštěvu Tchaj-wanu, po jeho náhlé smrti na tento záměr navázal Vystrčil.

Tchajwanská prezidentka na Foru 2000 vystoupí v den, kdy je na programu také debata o porušování lidských práv v Číně. Situací v Číně se konference bude zabývat i v dalších dnech, kdy bude řeč mimo jiné o zneužívání moderních technologií v autoritářských zemích nebo o tom, jak autoritářské země způsobují nestabilitu ve světové politice.

Forum 2000 se koná od pondělí do středy. Na rozdíl od předchozích ročníků se účastníci konference nesejdou v pražském paláci Žofín, ale kvůli pandemii budou debatovat pouze prostřednictvím internetu. Kromě Cchaj Jing-wen vystoupí na konferenci například vůdkyně běloruské opozice Světlana Tichanovská, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová, šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]