Kontrarozvědka si zaslouží naši podporu, oceňuje práci BIS opozice

Budova Bezpečnostní informační služby (ČTK)

Budova Bezpečnostní informační služby | FOTO: ČTK

Představitelé opozičních stran dnes ve sněmovně ocenili Bezpečnostní informační službu (BIS), která podle nich svou práci dobře odvádí i pod tlakem Pražského hradu. Kontrarozvědka dnes vydala výroční zprávu za loňský rok. Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška o dobré práci BIS svědčí, že jejího ředitele Michala Koudelku letos znovu odmítl prezident Miloš Zeman povýšit do generálské hodnosti. Zeman BIS dlouhodobě kritizuje.

Kontrarozvědka ve výroční zprávě hovoří mimo jiné o ruských a čínských zpravodajských aktivitách v Česku či o hrozbě zapojení dodavatelů z autoritářských zemí ve strategických energetických a kybernetických projektech. Konkrétní projekty neuvádí, kontext ale směřuje k plánům na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či k výstavbě mobilní sítě páté generace (5G).

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že kabinet zprávy tajných služeb pečlivě sleduje a zohledňuje v řadě strategických dokumentů. V případě Dukovan jsou podle něj k dispozici stanoviska odborné skupiny. „Spolupráce funguje velice dobře a předpokládám, že v případě 5G sítí bude spolupráce s bezpečnostní komunitou stejně intenzivní,“ řekl.

Bartošek připomněl, že ve sněmovně je ve třetím čtení zákon o prověřování zahraničních investic, který by podle něj pomohl chránit národní zájmy a know-how. Poděkoval pracovníkům BIS. O tom, že provádějí kvalitní práci, svědčí, že Zeman ani popáté nepovýšil Koudelku, míní.

Zeman před měsícem Mladé frontě Dnes (MfD) řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží materiál, kterým své odmítnutí Koudelkova povýšení zdůvodní. Babiš reagoval slovy, že Koudelka podle něj odvádí dobrou práci. „Tyto (výroční zprávy) jsou už jakýmsi každoročním povinným slohovým cvičením bez zásadního významu. Rozhodují výsledky práce, ne prohlášení,“ napsal dnes ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že její strana dlouhodobě vyzývá vládu, aby omezila účast firem z autoritářských zemí při dostavbě v Dukovanech. „Týká se to zejména Ruska a Číny. BIS chci za její práci poděkovat. Myslím, že si zaslouží naši podporu, protože čelí nebývalým útokům,“ řekla. Závěry BIS je podle ní třeba brát vážně.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan ocenil, že se i přes postoj prezidenta a jeho okolí nebojí pojmenovávat věci pravými jmény. „I veřejná část výroční zprávy je jasná a definuje rizika, která ČR hrozí,“ uvedl. Strategické části budoucího provozu v Dukovanech podle něj nemohou stavět a provozovat firmy spojené se státy, které nejsou k ČR v přátelském vztahu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]