Koronavirem se nakazilo už 382.000 lidí, přes 16.000 zemřelo

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Už na 372.000 lidí se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse od prosince nakazilo novým typem koronaviru, z toho 16.558 zemřelo a přes sto tisíc se z nemoci zotavilo. Za poslední týden se počet osob s potvrzenou infekcí zdvojnásobil, což souvisí i s mnohem vyšším počtem provedených testů než v předchozím období. Výrazně ale narostl i počet mrtvých. Informace jsou platné k šesté hodině středoevropského času v úterý 24. března.

Nejvíce obětí (přes 6000) hlásí Itálie, kde počet nakažených dosáhl již skoro 64.000. Pandemie nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, způsobí letos podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) možná horší recesi světové ekonomiky, než jakou vyvolala finanční krize v letech 2008–2009. Generální tajemník OSN António Guterres dnes v zájmu společného tažení proti koronaviru vyzval k zastavení válečných konfliktů a ozbrojeného násilí ve světě.

V Česku vzrostl v pondělí počet lidí nakažených novým koronavirem na 1236, vyléčilo se dosud sedm lidí. Zemřel jeden člověk. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je kvůli nákaze hospitalizováno 74 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, z toho 11 je napojeno na umělou plicní ventilaci a jeden, muž ve Všeobecné fakultní nemocnici, na speciálním přístroji ECMO, který okysličuje krev. Zbytek pacientů se léčí doma.

Už miliardu lidí po celém světě vlády vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. Podle propočtu, který zveřejnila agentura AFP, omezily volný pohyb lidí vlády ve státech s celkem 659 miliony obyvatel, včetně Česka, které v pondělí toto opatření prodloužilo do 1. dubna. Přes 228 milionů lidí vyzvaly jejich vlády k dobrovolné sociální izolaci.

A zatímco velká část světa opatření zpřísňuje a prodlužuje, Čína, odkud se koronavirus začal v prosinci šířit, začala karanténu uvolňovat. Město Wu-chan, původní ohnisko nákazy, začalo po dvou měsících zmírňovat karanténu, která platila od 23. ledna.  Koronavirus už byl zaznamenán ve více než 170 zemích.

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval v pondělí zejména k větší ochraně zdravotníků. Pokud se tak nestane, zemře mnoho lidí, neboť se o pacienty nebude mít kdo starat. Například ve Španělsku se nakazilo skoro 4000 zdravotnických pracovníků, přes 3000 zdravotníků se infikovalo v Itálii a ve Francii zemřeli čtyři nakažení lékaři.

Test na nákazu koronavirem si nechala udělat i německá kancléřka Angela Merkelová, která je v domácí karanténě, protože v pátek navštívila lékaře, u něhož se následně nákaza potvrdila. První test u Merkelové byl negativní. Podezření na nákazu panuje u místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvové, která byla hospitalizována s infekcí dýchacích cest.

Státy chystají kvůli pandemii rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Německá vláda schválila v pondělí upravený rozpočet s deficitem 156,3 miliardy eur (4,3 bilionu Kč). OSN se chystá vytvořit světový fond na podporu léčby pacientů s koronavirem v chudých zemích se slabými zdravotnickými systémy.

Také ministři financí skupiny největších ekonomik G20 souhlasí, že bude potřeba finanční podpora pro rozvojové země a příprava společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru. Ta budou mít podle ministrů G20 na globální ekonomiku dramatický dopad.

Kvůli pandemii sílí také hlasy volající po odložení olympijských her v Tokiu, které se mají konat v červenci. OH v původním termínu odmítají zástupci Británie, Norska či Rakouska. Kanadský olympijský výbor ohlásil, že Kanada tým v červenci do Tokia nepošle. Také Australané svým sportovcům doporučili, aby se začali chystat na odložení her. Japonský premiér Šinzó Abe dnes poprvé připustil, že odložení letní olympiády může být variantou, což o víkendu uvedl i Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner