KoroNERV apeluje na vládu, aby zveřejnila scénáře vývoje epidemie

ČTK

Covid centrum k odběru vzorků | FOTO: ČTK

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, aby veřejnosti představila alternativní scénáře vývoje epidemie nemoci COVID-19 v následujících měsících a definovala opatření, se kterými je třeba počítat. Stát by měl také navyšovat testovací kapacity na nový koronavirus, proškolit personál nemocnic nebo zajistit, aby zdravotničtí statistici sdíleli data o nákaze. KoroNERV-20 představil návrhy na svém webu a v tiskové zprávě, kterou dnes zaslal ČTK.

Česko podle iniciativy v současnosti čelí kvůli epidemii nového koronaviru kombinovanému riziku ekonomických dopadů, možných nových plošných opatření a zároveň velmi nepříznivých čísel o epidemii samotné. Vláda promrhala mnoho měsíců, kritizuje KoroNERV.

„Z ekonomického hlediska je potřeba, aby vláda občanům a podnikatelům prezentovala jasný variantní plán postupu pro následující měsíce a přispěla tím aktivně ke snižování míry nejistoty v ekonomice,“ uvedla za KoroNERV-20 ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Členové iniciativy proto vládě doporučují zveřejnit alternativní scénáře vývoje pandemie pro následující měsíce a jasně definovat, se kterými opatřeními mohou občané a firmy při jednotlivých variantách počítat.

Stát by se při svém rozhodování měl opírat o data a modely Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), apeluje iniciativa. Je proto podle ní nezbytné, aby ústav zveřejňoval a poskytoval všem institucím potřebná data. „Je zapotřebí vypracovat konkurenční modely vývoje pandemie v ČR a ty pak podrobit kritickému srovnání,“ vyzývá KoroNERV.

K dalším doporučením patří navyšování trasovací kapacity a zavedení systému proškolování nových trasovačů. Stát by měl také s občany sdílet maximum informací o vytíženosti odběrných míst a čekacích dobách. „Předejde se tak lokálnímu zahlcení systému, a navíc se omezí doba kontaktu testovaných s potenciálně nakaženými,“ zdůvodňuje KoroNERV.

Stát by měl také podle iniciativy zavést intenzivní program školení personálu v nemocnicích v obsluze umělé plicní ventilace. „Je nutné stále intenzivně školit dodatečný personál intenzivní a intermediární péče a na maximum zvýšit informovanost managementu a epidemiologů o situaci Covid-19 v jiných nemocnicích,“ zdůraznil epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a člen iniciativy KoroNERV Petr Smejkal. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví je nyní s koronavirem hospitalizováno 413 lidí. Pacientů ve vážném stavu je 91, o deset víc oproti středečním údajům. Ještě na začátku září potřebovaly intenzivní lékařskou péči čtyři desítky nakažených.

KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa v druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady epidemie na českou ekonomiku. Mezi další členy patří mimo jiné hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček nebo ekonomové Michal Mejstřík a Tomáš Sedláček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner