Kraje dostanou od ministerstva na očkování 140 milionů korun

Creative Commons

Ilustrační foto | FOTO: Creative Commons

Ministerstvo financí poskytne krajům z rezervy na řešení mimořádných situací 140 milionů korun. Peníze jsou určeny především na výdej související s připravovaným očkováním obyvatel proti nemoci covid-19. Každý z krajů by tak měl dostat deset milionů korun. Vyplývá to z dohody ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS). V tiskové zprávě o tom dnes informovalo MF.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že v Česku bylo podle odhadů zatím proti covidu-19 naočkováno 70.000 až 75.000 osob. Oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 lidí. Očkovací látky od firmy Pfizer, která se do Česka dodává od 26. prosince, dorazilo přes 169.000 dávek, z nich 71.000 toto úterý. Skupinu s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, tvoří podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) 700.000 lidí. Až bude dost vakcíny, mělo by se podle něj očkovat až 100.000 lidí denně. Nyní Česko ve srovnání na 100.000 obyvatel očkuje méně než Německo (0,57) a Polsko (0,50) a více než Slovensko (0,36) a Rakousko (0,06).

archiv

Vláda dnes bude probírat očkovací strategii. Od 15. ledna se do rezervačního systému pro očkování mohou hlásit lidé nad 80 let a zdravotníci a pracovníci domovů pro seniory, kterým zatím nezačalo očkování na jejich pracovištích. Od 1. února by se mohl registrovat každý, kdo platí v ČR zdravotní pojištění.

„Zejména v současné době, kdy je nutno co nejrychleji zabezpečit v krajích očkování, jsem opravdu rád, že ministerstvo financí vyhovělo naší žádosti a finanční prostředky nám poskytlo,“ uvedl Kuba.

„Prioritou naší vlády je co nejrychlejší návrat do normálního života. A to je možné pouze za předpokladu, že úspěšně zvládneme boj proti koronaviru. Proočkování populace je přitom jednoznačně nejefektivnější cestou. Proto podpoříme kraje, aby měly dostatek peněz na zajištění očkovacích center,“ uvedla Schillerová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner