Kraje: Výběr míst pro péči mimo nemocnice je v pravomoci hasičů

wikipedia.org

Ilustrační foto | FOTO: wikipedia.org

Výběr míst pro lůžkovou péči o pacienty mimo nemocnice je v pravomoci hasičů. Kraje vhodné objekty vytipovávají a hasičskému sboru a Ústřednímu krizovému štábu (ÚKŠ) je doporučují, sdělila dnes ČTK mluvčí Asociace krajů Jana Pavlíková. Šéf ÚKŠ, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že kvůli přibývajícímu počtu lidí nakažených covidem-19 začne v sobotu armáda budovat polní nemocnici s až 500 lůžky v areálu pražského výstaviště Letňany.

Kraje podle Pavlíkové vyhledávají především vhodná lázeňská zařízení či hotely. Pečovat by se zde mělo o pacienty s obtížemi způsobenými koronavirem, ale objekty by měly sloužit i lidem, kteří nemohou trávit karanténu ve vlastním bydlišti. „Výběr vhodných kapacit je v gesci Hasičského záchranného sboru ČR, tedy státu,“ uvedla mluvčí.

Regiony informace o vhodných objektech předávají hasičům a ÚKŠ. „Průběžně budou komunikovat o vytipovaných možnostech a upřesňovat jejich kapacity. Vše je tedy zatím v běhu,“ dodala Pavlíková. Až poté bude podle ní možné upřesnit, kam bude možné lůžka umístit a kolik jich bude.

Na výstavišti v Letňanech je podle provozovatele tamních veletrhů k dispozici 20.000 metrů čtverečních vytápěných prostor. Podle Hamáčka by na místě měla vzniknout polní nemocnice až s 500 lůžky. Vybavení bude pocházet z armádní polní nemocnice, obsluhovat lůžka bude vojenský personál a vyčleněni k nim budou i zdravotníci z nemocnic, které mohou doplnit medici.

Hamáček ve středu po jednání krizového štábu řekl, že hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10.000 lůžek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. Hamáček dnes hovořil o nutnosti zajistit 14.000 až 15.000 lůžek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner