Kulhánek ve čtvrtek navštíví Izrael, vyjádřil mu opět podporu

Ilustrační foto (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek navštíví Izrael na pozvání svého tamního protějšku Gabiho Aškenaziho. Návštěvu považuje za demonstraci české neochvějné podpory Izraeli v těžkých časech, uvedl dnes na twitteru. Na Blízkém východě se v posledních dnech rozhořely boje mezi Palestinci a Židy. Násilí eskalovalo nejvíce od roku 2014.

„Izrael má právo bránit své občany proti bezohlednému teroru,“ napsal Kulhánek.

Boje na Blízkém východě vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, což mnoho Palestinců považuje za ponižující. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci.

Izrael nyní čelí ostřelování raketami z Pásma Gazy, na což jeho armáda odpovídá vzdušnými protiúdery. V izraelských městech také dochází ke střetům mezi radikálními Židy a radikálními Araby, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Od 10. května, kdy se poslední konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozhořel, zahynulo při útocích nejméně 219 Palestinců včetně 63 dětí a 36 žen, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které nesděluje, kolik z obětí tvoří civilisté a kolik ozbrojenci. Podle Hamásu a skupiny Islámský džihád zemřelo při izraelských útocích nejméně 20 jejich bojovníků, Izrael tvrdí, že jejich počet je přinejmenším 130, podotkla agentura AP. Podle izraelských úřadů palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]