Kvůli koronaviru zemřelo v Číně 2345 lidí, oběť hlásí Itálie

health.mil

Ilustrační foto | FOTO: health.mil

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je 76.288. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. První úmrtí na koronavirus hlásí Itálie. Výrazný nárůst nových případů ohlásila Jižní Korea. Koronavirus brzdí čínský program nové Hedvábné stezky, uvedla agentura Reuters.

Epicentrum epidemie, čínská provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63.454.

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. V pátek večer to oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Je to první úmrtí na tuto chorobu v zemi.

Muž byl jedním z dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, již nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem nemoci.

V sousedním regionu Lombardie se v pátek infekce potvrdila u 15 lidí. Nikdo z infikovaných údajně nenavštívil Čínu, která je epicentrem nákazy. Mezi nakaženými je podle italských oficiálních zdrojů i pět zdravotníků. Zatím není jasné, zda jsou případy v Lombardii a ve Venetu nějak spojené.

Výrazný nárůst nově nakažených nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, hlásí Jižní Korea. Podle tamních úřadů v pátek přibylo 142 nových případů onemocnění, což je dvojnásobek oproti čtvrtečnímu stavu. Celkem je v zemi infikováno už 346 lidí. Onemocnění tam podle úřadů zatím podlehli dva lidé.

V Jižní Koreji byly v pátek zavřeny školy, církve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky, a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je 2,5milionové město Tegu. Z tohoto čtvrtého největšího města v zemi a jeho okolí pochází 131 ze 142 nově pozitivně testovaných.

Omezení cestování, které má zabránit šíření koronaviru, způsobilo nečinnost velké části druhé největší ekonomiky světa a zablokovalo důležité body iniciativy nové Hedvábné stezky prezidenta Si Ťin-pchinga, píše agentura Reuters. Číňané se nemohou dostat do zahraničí, aby zde pracovali na projektech, a továrny jsou odříznuté od dovozu z Číny, který potřebují, aby mohly fungovat, tvrdí více než desítka vedoucích pracovníků firem.

„Mnoho továren v Číně zůstává zavřeno a ty, které jsou otevřené, nedosahují plné kapacity,“ uvedl čínský analytik firmy Ducker Frontier Po Jang-sü. „Protože mnoho projektů nové Hedvábné stezky získává vybavení a stroje od výrobců sídlících v Číně, narušení průmyslové výroby a dodavatelských řetězců způsobí další zpoždění.“

Jedním z projektů, který má problémy, je například gigantický projekt China Railway International Group na výstavbu vysokorychlostní železnice v Indonésii za šest miliard USD (138,5 miliardy Kč). Koronavirus také začal narušovat dodavatelské řetězce, díky kterým mají firmy napojení na důležité strojní zařízení a součástky. Kanceláře vedoucích pracovníků z Číny ve zvláštní hospodářské zóně v Kambodži, která se sama označuje za důležitou část programu nové Hedvábné stezky a je domovem více než 160 podniků s 20 tisíci zaměstnanci, zejí prázdnotou. Zaměstnanci továren patřících čínským firmám agentuře Reuters řekli, že většina dělníků je místních, ale větším problémem je jejich závislost na dodávkách z Číny.

Na čínských sociálních sítích v pátek vlnu kritiky vyvolalo video, na němž zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství pečuje o pacienty v nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé objevila. Státní televize CCTV vykreslila ženu jako hrdinku, podle některých však nemocnice zdravotnici jen zneužívá k propagandě a riskuje její zdraví.

Prudký nárůst případů v pátek zaznamenala Jižní Korea, kde se počet nakažených od čtvrtka téměř zdvojnásobil na více než 200. Úřady rovněž oznámily úmrtí druhého pacienta nakaženého koronavirem. Většina nemocných se objevila především u členů Ježíšovy církve Sinčchondži ve čtvrtém největším městě Tegu, jehož vedení přijímá výjimečná opatření ve snaze zamezit šíření viru.

Dvě další oběti koronaviru oznámil Írán, kde tak nemoci podlehli již čtyři lidé z celkových 18 potvrzených případů. Nákaza se poprvé objevila v Libanonu, kde testy prokázaly koronavirus u ženy, jež přijela ze zasaženého íránského města Kom.

První výskyt viru na svém území potvrdil také Izrael u ženy, kterou vláda evakuovala z výletní lodi Diamond Princess. Ta byla kvůli výskytu nákazy na palubě od začátku února 14 dní v karanténě v japonské Jokohamě. Z obřího plavidla se dnes vyloďují poslední cestující, u nichž se koronavirus v ochranné lhůtě neprokázal. Na palubě však zůstává přes 1000 členů posádky, kterým dvoutýdenní pobyt v izolaci teprve začíná.

Nejen kvůli koronaviru, ale i kvůli epidemii krvácivé horečky ebola ve východním Kongu se Světová zdravotnická organizace (WHO) potýká s nedostatkem peněz. Organizace v Ženevě uvedla, že naléhavě potřebuje finanční prostředky.

Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) informoval, že v Číně se v první polovině února kvůli epidemii koronaviru meziročně propadl prodej osobních automobilů o 92 procent. Čína je přitom důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Jeho odbory minulý týden vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner