Kvůli vyhoštění šéfa běloruského fotbalu si Minsk předvolal českého diplomata

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto (AdobeStock)

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Bělorusko si dnes předvolalo českého chargé d’affaires Petra Halaxu na protest proti vyhoštění šéfa běloruského fotbalu Uladzimira Bazanova z České republiky. Informovala o tom agentura TASS, která se odvolává na mluvčího běloruského ministerstva zahraničí. Bazanov podle českých úřadů přicestoval do ČR bez povolení a navíc porušil epidemická opatření.

„Důrazně protestujeme proti oficiálnímu postupu Prahy v souvislosti se situací, která se stala U. Bazanovovi na území České republiky 30. listopadu 2021,“ řekl k incidentu mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz. Dodal, že Minsk požádal Prahu o náležité vysvětlení. „Předseda běloruského fotbalového svazu je už na cestě do Běloruska,“ dodal.

Česká policie podle serveru Deník N nařídila šéfovi běloruského fotbalového svazu Bazanovovi opustit Českou republiku. V úterý jej společně s manželkou zadržela na několik hodin cizinecká policie, protože na zápas kvalifikace mistrovství světa fotbalistek v Opavě přijeli bez povolení ke vstupu. Navíc porušili podmínky ministerstva zdravotnictví související s pandemií covidu-19.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek už v pondělí uvedl, že pokud Bazanov do České republiky přijede, bude vyhoštěn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]