Lavička Jaroslava Kubery je poctou bývalému předsedovi senátu

ČTK

Jaroslav Kubera | FOTO: ČTK

Senát ode dneška zdobí Lavička Jaroslava Kubery. Je poctou tomuto bývalému předsedovi senátu z ODS, který v lednu náhle zemřel na srdeční selhání. Symbolizuje zároveň hodnoty, které vyznával a prosazoval, zejména svobodu a nezávislost. Zaznělo to dnes při slavnostním odhalení lavičky, které se odehrálo v komorním duchu za přítomnosti vdovy Věry Kuberové.

„Byl jasným a nekompromisním obhájcem svobody, demokracie a vlády práva. To je přesně to, čeho je dneska senát i díky němu nositelem,“ řekl novinářům na adresu svého předchůdce předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Kuberu označil za svého učitele.

„Jaroslav Kubera se zásadním způsobem zapsal do historie Senátu Parlamentu České republiky. Byl vynikajícím předsedou senátu, vynikajícím člověkem,“ dodal Vystrčil.

Černá lavička je opatřena uměleckým kovovým ztvárněním zápisníku, brýlí a popelníku vzhledem k tomu, že Kubera byl náruživým kuřákem.

Pořízení lavičky, které pomohla zorganizovat senátní kancléřka Jana Vohralíková, uhradí ze svého senátoři a senátorské kluby, uvedl Vystrčil. Cenu nesdělil. Lavička je v podloubí prvního nádvoří Valdštejnského paláce, které bylo dříve nazýváno Vévodský dvůr.

Nad lavičkou je Kuberova fotografie a v její blízkosti i nejvyšší tchajwanské vyznamenání, které bývalý předseda horní komory dostal in memoriam. Jeho plánovanou misi na Tchaj-wan realizoval až Vystrčil k nelibosti Číny, prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner