Lékaři budou mít pracovní povinnost, Vojtěch doufá v dobrovolnost

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platí od pátku 26. listopadu. Po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Předpokládá, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc. Nebude platit pro praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost, zubaře a gynekology, tedy registrující lékaře, a pracovníky v hospicové péči.

„Vycházíme z různých požadavků a aktuálního stavu zejména v některých nemocnicích, které zajišťují péči o covidové pacienty, ale musí zajistit i očkování, testování. Ty personální kapacity jsou skutečně vytížené na maximum, a proto potřebujeme, aby jim pomohli další zdravotníci,“ řekl Vojtěch.

Adam Vojtěch a Andrej Babiš (ČTK)

Pracovní povinnost mohou podle něj využívat poskytovatelé zdravotní péče, kteří se starají o pacienty s covidem-19. „Předpokládám, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc, tak to fungovalo i v předchozích vlnách,“ dodal Vojtěch.

S tím, že by se měla povinnost týkat i ambulantních specialistů, nesouhlasí předseda jejich sdružení Zorjan Jojko. „Už to tady jednou bylo. Hejtmani tehdy požádali o dobrovolnou pomoc, aby mohli své doktory stáhnout na lůžka. Nakonec se ukázalo, že zájem převyšoval poptávku,“ řekl před jednáním vlády ČTK. V nemocnicích je podle něj 20 000 lékařů a ambulantní lékaři podle něj lépe pomohou třeba v očkovacích centrech jako v předchozí vlně.

Některé nemocnice, zejména na Moravě, už hlásí naplnění svých kapacit. Problémem je zejména nedostatek personálu, protože část zdravotnic je doma s dětmi v karanténě. Ředitelé nemocnic v úterý na odborné konferenci Efektivní nemocnice hovořili také o tom, že personál je frustrovaný a demotivovaný tím, že musí léčit lidi ve vážném stavu, kteří by do nemocnic nemuseli, pokud by se nechali očkovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]