Lékařka ze Strakonic má koronavirus, poliklinika se zavře

who.int

Ilustrační foto | FOTO: who.int

Lékařka polikliniky ve Strakonicích je nakažená koronavirem. Soukromé zdravotnické zařízení se na tři dny zavře a bude se dezinfikovat. V poliklinice pracuje zhruba 50 zdravotníků. Město 16. března zavře školky. Od pondělí bude zavřený také městský úřad, fungovat budou jen některá pracoviště.

ČTK to dnes řekli starosta města Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost), jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. V ČR jde již o několikátý případ, kdy je mezi nakaženými zdravotník, dva lékaři jsou nakaženi v Olomouci.

„Je to lékařka, která ordinovala, teď je v domácím prostředí. Poliklinika se rozhodla uzavřít budovu a zajistit asanaci,“ řekla hejtmanka. Informaci potvrdil i starosta. Ve Strakonicích zasedá od rána mimořádně rada města. „Zítra (v pondělí) zavřeme školky,“ řekl Hrdlička. Na případ nakažené lékařky ve Strakonicích upozornil server iDNES.cz.

Poliklinika v Bezděkovské ulici bude zavřená minimálně do 18. března. Ve městě je zatím potvrzen jeden případ nemoci COVID-19. Od pondělí 16. března bude zavřený městský úřad, informovala mluvčí radnice Markéta Bučoková v tiskové zprávě. V provozu budou pouze vybraná pracoviště na odboru vnitřních věcí: matrika, občanské průkazy a cestovní doklady, evidence obyvatel. Odbor dopravy bude vydávat řidičské průkazy. Radnice vyzvala občany, aby odložili vyřízení žádostí na později.

Nemocnice Strakonice, kterou zřizuje Jihočeský kraj, omezí běžné operace i plánované kontroly pro pacienty, kteří měli chodit s takzvanou odkladnou péčí. ČTK to řekl ředitel nemocnice Fiala. „Nebudeme odsouvat onkologické pacienty s nádorem. Poliklinika bude tři dny zavřená,“ dodal.

V Jihočeském kraji je nyní šest případů lidí nakažených nemocí COVID-19. Je to o čtyři víc než v pátek 13. března. Jihočeští hygienici odebrali v sobotu 39 vzorků s podezřením na koronavirus, z toho byly čtyři pozitivní – u tří žen a jednoho muže. ČTK to dnes řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Jihočeští zdravotníci v kraji zatím prověřovali zhruba 250 lidí na nákazu. Hygienici v Jihočeském kraji nařídili od února kolem 300 preventivních dvoutýdenních domácích karantén. Podle nich se týkají většinou lidí, kteří se vrátili do Česka po pobytu v Itálii.

V Česku je aktuálně 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, večer může počet nakažených přesáhnout 300, řekl v televizi Prima premiér Andrej Babiš. Vláda možná vyhlásí kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu pro celou Českou republiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner