Lékařské fakulty UK zatím nemají informace k zapojení studentů

Pixabay/1662222

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/1662222

Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) zatím nemají informace o tom, jak by mělo vypadat povinné zapojení studentů do pomoci ve zdravotnictví, které jim v souvislosti s epidemií koronaviru v pondělí uložila vláda. Podle zástupců fakult by se to mělo upřesnit asi v nejbližších dnech podle toho, jak pražský magistrát a kraje zmapují aktuální potřeby v nemocnicích. Vedení tří pražských fakult se již minulý pátek domluvilo na spolupráci s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Tento týden fakulty úřadům předaly požadované seznamy studentů. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakult na dotaz ČTK.

Vláda v pondělí uložila pracovní povinnost studentům vyšších ročníků zdravotnických programů, psychologie a farmacie na vysokých školách. Povinně se zapojit do pomoci s epidemií mají také studenti vysokoškolských oborů zaměřených na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii nebo speciální pedagogiku. UK předala úřadům seznamy se zhruba 5000 studenty, z toho 3900 ze zdravotnických oborů.

archiv

„V Praze proběhla telekonference primátora hlavního města s děkany všech tří lékařských fakult a jsme domluveni na spolupráci. Vedení 2. LF UK je v kontaktu jak s magistrátem, který shromažďuje požadavky zdravotnických zařízení, tak s koordinátory studentské pomoci, kteří mají seznamy dobrovolníků,“ uvedl děkan 2. LF UK a předseda Asociace děkanů LF Vladimír Komárek. Podobně se vyjádřil proděkan pro studium a výuku 3. LF UK David Marx.

Podle Marxe je upřesnění nasazení studentů zřejmě záležitostí nejbližších dní, protože kraje teď musí zjistit potřebu pracovníků. „My teď vlastně připraveni jsme, ale nevíme úplně přesně, na co,“ řekl.

Podle něj je primárním cílem vedení fakult, aby studenti absolvovali výuku a neprodlužovali studium kvůli tomu, že pomáhají. Kromě teoretické výuky, která nyní funguje na dálku, musí absolvovat i výuku praktickou, která stále funguje prezenčně. Pokud by se jí studenti nemohli zúčastnit, musely by pro ně fakulty zajistit náhradní. Je tedy snaha vyjednat, aby se jejich nasazení ve zdravotnictví překrývalo s povinnostmi při studiu, aby se jim do něj mohlo započítat. Studenti, kteří třeba již od jara zůstali na brigádách v nemocnicích, by podle něj také měli mít možnost zůstat na těchto místech.

Přesné informace o organizaci pracovní povinnosti studentů nemá ani LF UK v Hradci Králové. Podle vedoucí oddělení propagace fakulty Pavly Sedlářové je děkan ve spojení se zástupci Královéhradeckého kraje, kteří by měli propojovat požadavky nemocnic s možnostmi nasazení studentů z fakulty.

Rozsah dopadu pracovní povinnosti studentů na výuku bude podle Sedlářové záležet na délce trvání pracovní povinnosti, množství zapojených studentů a dalších omezeních. „V tuto chvíli děláme všechno pro to, abychom pomohli do pomoci zapojit studenty, kteří pomoc sami aktivně nabízejí a jsou připraveni akceptovat změněný režim a zvýšené úsilí na obou frontách,“ řekla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner