Lidé opět nenakoupí v obchodech větších než 200 metrů čtverečních

ČTK

Ilustrační fotografie | FOTO: ČTK

Lidé dnes nenakoupí v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny budou zavřené kvůli státnímu svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu. Zákaz prodeje ve větších obchodech se týká i dalších šesti státních svátků. O zrušení zákazu letos usilovali senátoři.

Zákon byl poprvé uplatněn 28. října před třemi lety. Prodejny větší než 200 metrů čtverečních nesmí podle něj otevřít také na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce, jeho porušení může pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.

Zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích a také v nemocnicích. Od letošních Vánoc nebude platit ani pro velkoobchody. Zákaz se naproti tomu týká také bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Obchodníci před přijetím zákona varovali, o práci v prodejnách měl podle nich připravit tisíce lidí. Tvrdili, že řada zaměstnanců chce o svátcích pracovat. Podle odborářů naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá.

Velkoobchody budou moci mít o státních svátcích otevřeno podle poslanecké novely zákona o prodejní době, kterou minulý týden ve středu podepsal prezident. Omezení prodeje by se tak velkoobchodů poprvé nemělo týkat o letošních vánočních svátcích. Předkladatelé novely argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování menších prodejen, které mohou mít o svátcích otevřeno.

Zrušit zákon o prodejní době a tím i zavírání obchodů o stanovených svátcích letos navrhl Senát. Sněmovna to ale odmítla, stejně jako to udělala už dřív. V minulosti naproti tomu neschválila návrhy na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené. Zrušení zákona navrhla také skupina senátorů u Ústavního soudu, který ale letos v březnu návrh zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner