Lidé se ve zlínském divadle loučí s režisérem Vojtěchem Jasným

Vojtěch Jasný (wikipedia.org)

Vojtěch Jasný | FOTO: wikipedia.org

Ve velkém sále zlínského divadla začalo dnes v 15:00 poslední rozloučení s režisérem a scénáristou Vojtěchem Jasným. Rodák z Kelče na Vsetínsku zemřel v pátek 15. listopadu ve věku 93 let, v posledních čtyřech letech žil v Přerově. Mezi smutečními hosty nechybí fotograf Jindřich Štreit nebo prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Obřad je přístupný veřejnosti.

Poslední rozloučení organizuje Zlín Film Festival ve spolupráci se Zlínským krajem a Městským divadlem Zlín. Na obřadu promluví hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Vančura, zaznít by měl i vzkaz herečky Drahomíry Hofmanové. Součástí posledního rozloučení je také promítání Jasného krátkého snímku Česká rapsodie z roku 1969.

Jasný patřil mezi hlavní představitele české filmové nové vlny. Získal několik ocenění na mezinárodním festivalu v Cannes i Českého lva za přínos kinematografii. Točit začal v 50. letech. Později si pozornost získal mimo jiné filmem Až přijde kocour s Janem Werichem z roku 1963 a především snímkem Všichni dobří rodáci z roku 1968 o deziluzi moravského venkova po nástupu komunistického režimu a střetech při znárodňování majetku sedláků a kolektivizaci.

Za osudový snímek obdržel Jasný v roce 1969 na festivalu v Cannes cenu za režii a pozvání do poroty dalšího ročníku, znamenal však pro něj také perzekuci ze strany československého totalitního režimu. Téhož roku Jasný emigroval a na čas zakotvil u západoněmeckých televizních zakázek. Jeho filmy skončily v Československu na dvě desetiletí v trezoru.

Za druhé světové války působil Jasný v odboji, byl dokonce britským agentem. Zhruba od poloviny 80. let žil v USA. Zvrat politických poměrů v Československu uvítal po listopadu 1989 dokumentem Proč Havel? z roku 1991. K filmařině se naposledy vrátil v roce 1999 dramatem Návrat ztraceného ráje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]