Lidovecký klub povede bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný

Bývalý předseda KDU-ČSL a kandidát do poslanecké sněmovny Marek Výborný (Pavel Hofman/FORUM 24)

Bývalý předseda KDU-ČSL a kandidát do poslanecké sněmovny Marek Výborný | FOTO: Pavel Hofman/FORUM 24

Poslanecký klub lidovců povede bývalý předseda strany Marek Výborný. Jeho místopředsedy budou Vít Kaňkovský, Marie Jílková a Jiří Navrátil. Vedení si dnes klub ustavil na prvním zasedání po víkendových volbách. ČTK o výsledku hlasování informovala mluvčí KDU-ČSL Kateřina Procházková. Na jednání klubu naváže v pražském síle KDU-ČSL – Paláci Charitas jednání celostátního výboru strany.

KDU-ČSL, která ve volbách kandidovala v rámci koalice Spolu s ODS a TOP 09, zaznamenala nejlepší výsledek ve své polistopadové historii, získala 23 mandátů. Dosud její klub vedl místopředseda Jan Bartošek. O něm se spekulovalo jako o možném kandidátovi na post ministra obrany. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes České televizi řekl, že Bartošek by mohl být kandidátem Spolu na předsedu Sněmovny.

Výborný po zvolení do čela klubu připomenul, že lidovci v historii KDU-ČSL získali ve sněmovně nejvíc mandátů. „O to větší závazek vůči voličům cítím a budu dělat všechno pro to, abychom jako klub KDU-ČSL zůstali sociálním svědomím celé koalice,“ uvedl. Pro další čtyři roky vnímá jako důležité srozumitelně hájit programové body křesťanskodemokratické lidovecké politiky, podporu rodin a rodičů, péči o krajinu a životní prostředí stejně jako důraz na kvalitní vzdělávání.

V souvislosti se spoluprací s občanskými demokraty a TOP 09 uvedl, že zcela jistě počítá s pravidelným společným jednáním všech tří poslaneckých klubů.

Koalice Spolu bude ve vedení Sněmovny usilovat o poměrné zastoupení. O počtech resortů nechtějí její členové spekulovat před středečním jednáním se zástupci Starostů a Pirátů. Podle dohody o rozdělení křesel, jak o ní dnes informovaly Lidové noviny, by měly mít dosavadní opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ve vládě devět zástupců, šest koalice Pirátů a Starostů (PirSTAN).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]