Linet může státu dodat v listopadu 4000 lůžek pro lidi s covidem

Pixabay/Tumisu

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Tumisu

Výrobce zdravotnických lůžek Linet může státu dodat 4000 lůžek kvůli koronavirové epidemii během listopadu. ČTK to řekl ředitel Tomáš Kolář. O plánovaném nákupu 3000 postelí a 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Stát chce podle premiéra kvůli šíření nemoci covid-19 zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice.

Zakázka podle ředitele Linetu dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se bude více soustředit na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. „Musíme zmobilizovat naše dodavatele,“ uvedl Kolář.

Linet v červnu spustil nepřetržitou výrobu kvůli vysoké a stále rostoucí poptávce po lůžkách pro intenzivní péči. Nabral 150 nových zaměstnanců, celkem jich má v Želevčicích u Slaného zhruba 1100. Závod nyní shání i brigádníky. Podobně jako jiných odvětví se i Linetu dotklo uzavření škol, protože některé pracovnice teď zůstaly doma s dětmi.

Linet sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává kolem 1700 lidí v 15 společnostech a lokalitách. Letošní celková kapacita výroby bude zřejmě kolem 120.000 lůžek. Výrobce nemocničních lůžek očekává v obchodním roce 2020/2021 nárůst tržeb zhruba na deset miliard korun. V obchodním roce 2019/2020 firma utržila 7,606 miliardy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner