Macron kritizoval otce Le Penové za výroky k zabitému policistovi

Francouzský prezident Emmanuel Macron (profimedia.cz)

Francouzský prezident Emmanuel Macron | FOTO: profimedia.cz

Centristický kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil otce své soupeřky před rozhodujícím druhým kolem voleb. Jeana-Marieho Le Pena vyzval, aby za hanlivé výroky na adresu policisty zabitého při nedávném teroristickém útoku v Paříži rezignoval na členství v Národní frontě (FN). Uvedla to dnes agentura Reuters. Le Pen je zakladatelem FN.

Policistu zastřelil tři dny před prvním kolem prezidentských voleb recidivista, který se přihlásil k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Le Pen, který se netají svými antisemitskými a homofobními názory, kritizoval řeč, kterou na pohřbu pronesl životní partner zabitého policisty. Osmaosmdesátiletý Le Pen uvedl, že umožnit tomuto člověku veřejné vystoupení svým způsobem legitimizovalo jejich homosexuální manželství.

Macron toho využil i ke kritice své soupeřky ve volbách Marine Le Penové, protože tyto výroky jasně neodsoudila.

Le Penová se v minulosti rozešla s otcem ve zlém, když zařídila de facto jeho vyhazov z funkce honorárního šéfa strany, kterou po nástupu do jejího čela začala zbavovat mimo jiné nálepky antisemitismu. Samotného členství ho ale zbavit na základě rozhodnutí soudu nemohla. Le Pen přesto svou dceru ve volbách podpořil.

V květnu 2013 ve Francii vstoupil v platnost zákon umožňující sňatky homosexuálů a adopce dětí páry téhož pohlaví. Proti zákonu panuje ve Francii velký odpor. V minulosti proti němu s podporou římskokatolické církve demonstrovaly statisíce lidí.

Francouzská média upozorňují, že Národní fronta v případě nástupu Le Penové do prezidentské funkce a rozšíření vlivu v parlamentu chystá omezení práv komunity LGBT, tedy lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů, respektive transgenderových osob.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]