Mariánský sloup v Praze má již všechna povolení a sochař Váňa může začít s jeho obnovou

Pražské arcibiskupství oznámilo, že replika historického Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí dnes získala poslední potřebné povolení. Podle twitterového účtu církevního úřadu bude v pondělí na místě jeho vztyčení zahájen archeologický průzkum a následně pak i samotná stavba.

Repliku Mariánského sloupu vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé hlavního města Prahy změnili v lednu dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal povolení k umístění sloupu. Nyní má tedy již všechna povolení v rukou a může po archeologickém průzkumu začít se stavbou. 

Návrh na obnovu sloupu dlouhodobě prosazuje zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a ANO.

Proti umístění se postavili zastupitelé Pirátů a část klubu Praha sobě. Předseda klubu Pirátů Viktor Mahrik řekl, že je proti umístění sloupu, protože evidentně rozděluje společnost. „Skutečně z mého pohledu jde do určité míry o symbol porážky tolerance,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodal, že Staroměstské náměstí je třeba řešit komplexně, město se podle něj brzy začne zabývat dostavbou za války zničeného východního křídla Staroměstské radnice.

Mariánský sloup pocházel ze sedmnáctého století. Na paměť uhájení Prahy před Švédy, ukončení třicetileté války a k oslavě Panny Marie Neposkvrněné ho objednal císař Ferdinand III. Při obléhání města se totiž Pražané společně modlili k obrazu Panny Marie Rynecké.

Pomník zhotovil Jan Jiří Bendl a vztyčen byl v roce 1650, vysvěcen byl o dva roky později. Dílo tehdy patřilo k nejstarším mariánským sloupům v Evropě, starší byly jen v Římě (1614), Mnichově (1638) a ve Vídni (1647). Podle zastánců obnovy sloupu byl pomník „klíčem k českému baroknímu umění“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner