Masivní útok Izraele na Pásmo Gazy, situace eskaluje

Útoky Palestinců z Gazy na Izrael (květen 2021) (ČTK/AP/Khalil Hamra)

Útoky Palestinců z Gazy na Izrael (květen 2021) | FOTO: ČTK/AP/Khalil Hamra

Izrael podnikl v noci na dnešek dosud nesilnější útok proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Využil k tomu dělostřelectvo, tanky a letadla. Jak dnes ráno uvedl mluvčí izraelské armády, útok trval zhruba čtyřicet minut a byl namířen proti 150 cílům, což jsou zejména tunely, které využívá Hamás k útokům na Izrael a transportu či ukrývání zbraní.

Izrael využil k útoku kromě pozemní techniky také 160 letadel. Armáda v noci uvedla na twitteru, že „letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy“, což vedlo média ke spekulacím o začátku pozemní operace v Gaze. Mluvčí armády proto o něco později reagoval upřesněním, že izraelští vojáci do Pásma Gazy nevstoupili.

Eskalace konfliktu je však na dohled, Palestinci reagovali na noční ostřelování a bombardování další sérií raketových útoků.

Z Gazy bylo od pondělí až dosud na Izrael vypáleno asi 1750 raket, většinu z nich zastavila protiraketová obrana. Přesto rakety, které dopadly na zem, zabily v Izraeli nejméně sedm lidí. Odvetné útoky na Gazu si dosud vyžádaly podle nejnovějších údajů, které cituje například CNN, přinejmenším 109 obětí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]