Slovenský premiér Igor Matovič končí. V čele vlády jej nahradí ministr financí Eduard Heger

Igor Matovič během jedné ze svých performancí ve sněmovně (Web OLaNO)

Igor Matovič během jedné ze svých performancí ve sněmovně | FOTO: Web OLaNO

Vládní krize na Slovensku je zřejmě u konce. Premiér Igor Matovič končí, vymění si židli se svým stranickým kolegou a ministrem financí Eduardem Hegerem, který se tak stane novým předsedou vlády. Největší vládní strana OĽANO zároveň stáhla všechny své požadavky, což znamená, že se do kabinetu může vrátit i exministr hospodářství Richard Sulík z koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS).

„Rozhodl jsem se na vyslovené požadavky, které jsme měli vůči stranám SaS a Za lidi, zapomenout a ukázat, že v politice nemusí platit pravidlo, kdo do tebe kamenem, ty do něj taky,“ prohlásil podle televize Markíza Igor Matovič s tím, že nebudou trvat ani na jedné z podmínek. Současný slovenský premiér tak chce odstranit překážky, aby se mohla koalice semknout a pokračovat v práci na naplnění předvolebních slibů.

FORUM 24 (archiv)

Eduard Heger má na postu premiéra podporu strany OĽANO a Jsme rodina. Ještě v neděli večer bude o podporu žádat i předsednictvo strany Za lidi a následně požádá o setkání také Richarda Sulíka. Heger chce v pondělí požádat o setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dohodnout se chce na dalším postupu v souvislosti s rekonstrukcí vlády.

Strana Svoboda a Solidarita krok Igora Matoviče ocenila. „Věříme, že po jeho volebním výsledku to nebylo lehké rozhodnutí. Přijímáme nabídku Eduarda hegera. Jsme připraveni se vrátit do vlády a pokračovat v práci, ve které jsme přestali,“ uvedla strana, která před pár dny vládní koalici opustila.

Důvodem bylo ultimátum, které dala strana předsedovi vlády. To znělo, že pro zachování SaS ve vládě musí Matovič do středy rezignovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]