Prezident Donald Trump při četných zmínkách o serveru WikiLeaks během své kampaně v roce 2016 pouze žertoval, řekla v televizi Fox News mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Jeho administrativa je ale podle ní první, která bere kauzu zakladatele serveru Juliana Assange vážně, informoval portál HuffPost.

„Podívejte se, prezident během kampaně v roce 2016 očividně žertoval,“ odpověděla Sandersová v neděli na dotaz novináře, jak je možné, že prezident v kampani opakovaně prohlašoval, že „miluje WikiLeaks“, nicméně minulý týden, kdy byl v Londýně Assange zadržen, tvrdil, že o serveru „nic neví“.

Trump během kampaně více než stočtyřicetkrát řekl, že WikiLeaks miluje. „Miluju čtení WikiLeaks,“ prohlásil na jednom ze svých shromáždění v listopadu 2016.

Server WikiLeaks zveřejnil před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 desítky tisíc odcizených e-mailů z kanceláře kampaně Hillary Clintonové, Trumpovy tehdejší soupeřky. Podle listu měly tyto e-maily negativní dopad na její volební preference.
Jedná se o další z protichůdných poznámek, které prezident v poslední době pronesl, tvrdí HuffPost. Zatímco Trump se v minulosti o Assangeovi několikrát zmínil na twitteru, loni v listopadu tvrdil reportérům, že ho téměř nezná.

Assange byl významnou postavou kauzy údajných ruských zásahů do zmíněné předvolební kampaně, kterou nedávno uzavřel zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Případ, který ohrožoval Trumpovu pozici, vůči prezidentovi žádné zásadní negativní závěry neměl.

Assange je nyní po téměř sedmiletém pobytu na ekvádorské ambasádě v Londýně ve vazbě v Británii, zadržen byl kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku.

Spojené státy usilují o jeho vydání kvůli kauze z roku 2010, kdy podle americké prokuratury v součinnosti s někdejším specialistou americké vojenské tajné služby Bradleym Manningem (po změně pohlaví a jména Chelsea Manningová) nelegálně získal pro server WikiLeaks 470 tisíc bojových hlášení z irácké a afghánské války.

Revue Forum Banner