Ministerstvo financí dnes spustilo rejstřík osob vyloučených z hazardních her

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Ministerstvo financí dnes spustilo pilotní provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Budou v něm například lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Ostrý provoz má být spuštěn 20. prosince. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lidi zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 200.000, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru.

„Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí,“ uvedla Schillerová.

S registrem vyloučených osob počítal zákon o hazardu, který vstoupil v účinnost na začátku roku 2017. Některá sdružení, například Občané proti hazardu, dlouhodobě upozorňovala, že je to problém a počet patologických hráčů se sníží pouze nepatrně. To se podle Schillerové nyní výrazně změní.

„Již nyní mohou osoby požádat o dobrovolný zápis do rejstříku. Pro provozovatele začne ověřovací povinnost platit od 20. prosince. Dobrovolně to mohou učinit i dříve. Pokud v rejstříku osoba zapsána bude, tak jí provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru a umožnit jí zřídit nebo používat uživatelské konto. Nyní je v rejstříku asi 200.000 lidí,“ doplnil ředitel odboru pro regulaci hazardu Martin Šabo. Opatření se podle něj týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy.

Rejstřík se zatím nevztahuje na lidi v exekuci. „Je to dáno tím, že tady registry zatím nejsou spolehlivé. Neexistuje přesná evidence. Ale vytvoříme maximální tlak, aby se to změnilo co nejdříve,“ podotkla Schillerová. Za porušení zákona hrozí podle ní provozovatelům pokuta až 50 milionů korun.

Pokud se někdo rozhodne pro dobrovolný zápis do rejstříku, musí tak podle Šaba učinit sám. „Nemůže to udělat například manželka. Pokud už se někdo takto rozhodne, o výmaz může požádat nejdříve za rok,“ uvedl dále Šabo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner