Ministerstvo financí: Počet hracích automatů od roku 2017 klesl o 62 procent

Videoloterijní terminál – ilustrační foto (synotloterie.cz)

Videoloterijní terminál – ilustrační foto | FOTO: synotloterie.cz

Počet hracích automatů v Česku od roku 2017 klesl o 62 procent na současných 20 269. Počet heren se ve stejném období snížil o 80 procent na 702. ČTK to ve čtvrtek sdělilo ministerstvo financí (MF) ve své zprávě.

„Nastavením jasných pravidel se nám podařilo nejen zkrotit přebujelý hazard, ale především lépe ochránit naše občany a jejich rodiny před destruktivními následky závislosti na hazardním hraní. V rejstříku vyloučených osob, kterým provozovatelé nemohou umožnit účast na hazardní hře, je aktuálně přibližně 206 000 lidí. Z ulic zmizely špinavé herny. Před deseti lety jsme tu měli více než 100 000 automatů, dnes zhruba jen pětinu. Troufám si říct, že jsme ze sebe konečně strhli nálepku kasina v srdci Evropy,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Nejvýznamnějším aktuálním trendem v hazardním hraní je podle MF přesun do internetového prostředí, kde se do nabytí účinnosti zákona o hazardních hrách v roce 2017 odehrávalo zhruba jen 10 procent objemu her. V roce 2020 už byl tento poměr téměř vyrovnaný, když internetové provozování hazardního hraní činilo 45 procent.

Loni v prosinci ministerstvo financí zahájilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Jsou v něm například lidé pobírající dávky ve hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Lidi zapsané v rejstříku nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru.

Počet měst s úplným zákazem hazardu předloni meziročně vzrostl o čtyři procenta na 486. Mezi krajská města s plošným zákazem automatů přibyla loni Ostrava. Již dříve byly zakázány v Brně, Českých Budějovicích a Jihlavě. Mezi další větší města s úplným zákazem patří například Frýdek-Místek, Havířov, Kolín, Chomutov nebo Děčín.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner