Ministr Plaga už není členem ANO. Prý o to nemá zájem

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) (ČTK)

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr školství Robert Plaga již není členem hnutí ANO. O místo přišel poté, co se rozpustila brněnská skupina kvůli tzv. kauze Stoka. Nemá zájem ani o návrat do obnovené brněnské organizace, informoval ve čtvrtečních Událostech, komentářích.

Plaga se mezi členy hnutí ANO neobjevuje od chvíle, kdy byla obnovena buňka hnutí v Brně. Ministr ale své členství neobnovil. „Jsem nestraník ve vládě za hnutí ANO a to členství skončilo jejím zrušením a o obnovení nemám zájem,“ objasnil Plaga.

Důvodem rozpuštění brněnské skupiny byla kauza Stoka, kdy po policejní razii kvůli podezření z korupce skončil ve vazbě bývalý místostarosta Brna-středu Jiří Švachula (dříve ANO).

Plaga zatím neuvažuje ani o kandidatuře do sněmovny. „Přiznám se, že tam moje úvahy nesměřují. Svou misi vnímám jako misi odbornickou a myslím si, že se nám to s kolegy daří. O své kandidatuře jsem ještě nepřemýšlel,“ uvedl ministr.

Zároveň odmítl, že by v minulém roce uvažoval o odchodu z pozice ministra školství. „Nebudu zastírat, že ten kovidový rok je náročný, ale o odstoupení z funkce jsem neuvažoval,“ dodal.

S premiérem Babišem se v poslední době dohadoval o podobě maturit. „Žáci nevěděli, zda budou maturovat standardním způsobem, nebo jestli budou mít úřední maturitu. Vystresovaní žáci si takový způsob nezasloužili,“ upozornil ministr školství. Premiér Babiš prosazoval podobu úředních maturit, která by požadovala změnu zákona. Ministr Plaga se přiklonil k odborné části veřejnosti a nakonec představil kompromisní podobu.

„Od začátku jsem říkal, že je to o debatě s asociacemi. Nebudu zastírat, že došlo k určitému zmatení nejenom maturantů, ale i škol. Za to se sluší omluvit. Pan premiér zvedá různá témata. Myslím, že v tomto případě to nebylo šťastné, protože názor, který zvedl, byl vyvolán určitou poptávkou ze strany studentů. Debata o podobě maturit je legitimní debata, ale do dalších let, nikoliv v tomto čase, kdy máme těsně před maturitami, a já pevně doufám, že se situaci podařilo uklidnit,“ dodal Plaga.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]