Ministr Vojtěch má jednat s krajskými hygieniky o vývoji šíření koronaviru

AB Úřad vlády

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: AB Úřad vlády

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude ve středu jednat s řediteli krajských hygienických stanic o situaci kolem šíření koronaviru. Tématem jejich schůzky by mělo být hlavně zavádění nové mapy Česka, která bude označovat epidemiologické riziko v jednotlivých okresech, nebo chytrá karanténa.

Podle ministerstva zdravotnictví je z plošného hlediska epidemiologická situace v Česku dobrá, vyskytují se ale lokální ohniska nákazy. Nejhorší je podle epidemiologů situace v Praze, i tam má ale většina nakažených lehký průběh onemocnění.

V souvislosti s nárůstem počtu nemocných na některých místech, zejména v Moravskoslezském kraji, zesílila v uplynulých týdnech kritika systému chytré karantény, která by měla umožňovat rychlé vyhledávání a izolování kontaktů lidí nakažených nemocí COVID-19. Pochybnosti o funkčnosti projektu vyjádřili nejen opoziční politici, ale například i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na systém by proto měla nově dohlížet Rada vlády pro zdravotní rizika, jejíž vznik schválila vláda v pondělí.

V čele rady bude premiér Andrej Babiš (ANO), který v neděli uvedl, že se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové ale udělali hygienici v užívání chytré karantény v posledních třech týdnech pokrok.

Od příštího týdne se bude riziko nákazy v jednotlivých okresech rozlišovat v systému čtyřmi barvami – bílou, zelenou, žlutou a červenou. K nim se budou vázat doporučená opatření, o kterých budou rozhodovat krajští hygienici. Mapa se bude každý týden aktualizovat. Nejvyšší červený stupeň rizika by podle aktuálních dat nikde v zemi neplatil, Praha by byla označena žlutě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner