Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček prozatím odvádí překvapivě dobrou práci. Jeho zahraničně politická orientace dává České republice naději na zakotvení naší zahraniční politické orientace blíže směrem k Evropské unii. Jedná se zároveň o důležité znamení směrem k naším partnerům z NATO. Jak se to ovšem líbí současné hlavě státu, která si zakládá na blízkém vztahu s Ruskem a Čínou, zůstává otázkou.

,,Vítám, že se české ministerstvo zahraničí připojilo k závěru NATO, že Rusko porušilo smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Zajímalo by mě, jestli už na Hradě připravují omluvu Putinovi tak, jako tomu bylo v případě Orbána,“ říká europoslanec Pavel Telička.

Právě přímé benefity NATO včera Petříček zmiňoval při příchodu na jednání se svými kolegy ze zemí Severoatlantická aliance. „Organizace podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země,“ tvrdil Petříček. A doplnil, že by Ukrajina měla vědět, jak vážně vnímáme ruské hrozby.

Ministr tak učil nedlouho poté, kdy oznámil plán vyškrtnutí Budapešti ze seznamu klíčových ambasád kvůli politice maďarského premiéra Viktora Orbána, kterému se ovšem obratem omluvil sám Miloš Zeman. Stále se tak nacházíme v prostoru velké politické roztříštěnosti a nejistoty. Dnes hrajeme tvrdý boj o směr, kam se otočí finální ručička na vahách mezi západem a východem.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora