Moskva si předvolala velvyslance USA kvůli sobotním protestům

Alexej Navalnyj (Instagram/Alexej Navalnyj)

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Alexej Navalnyj

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Moskvě kvůli sobotním protestům na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na mluvčí ruské diplomacie. Moskvě se nelíbí, že americká ambasáda zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací, viní ji z podpory úřady nepovolených protestních akcí a vměšování se do vnitřních záležitostí země.

„Americký velvyslanec byl informován, že ruská strana považuje tyto materiály a také prohlášení ministerstva zahraničí USA za přímé zasahování do vnitřních záležitostí naší země,“ řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Prvním kanálu ruské státní televize.

S velvyslancem Johnem Sullivanem hovořil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Americká ambasáda podle agentury Reuters před sobotními demonstracemi zveřejnila varování pro americké občany, aby se vyhnuli místům, kde byly naplánované demonstrace. Zároveň zveřejnila místa a časy, kde se protestující chystali sejít.

Ruská policie při sobotních protestech použila k ukončení demonstrací sílu a podle nevládního portálu OVD-Info zatkla rekordních více než 3700 lidí ve 120 ruských městech, kde lidí na podporu Navalného vyšli do ulic. Policejní zásah dnes zkritizovala mimo jiné i Evropská unie, která chce rozhodnout o společné reakci.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska v neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]