Když jsem se nedávno dočetl o černé stavbě prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, která se týkala zařízení na odběr vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech, měl jsem velkou zlost. Na tuto stavbu navíc získala Mynářova firma dotaci z Evropské unie ve výši 2 miliony korun. Je s podivem, že evropské peníze mohl dostat projekt, jenž neměl stavební povolení. Jak to vysvětlit žadatelům, kteří rovněž chtějí evropské peníze, mají všechny náležitosti v pořádku, a přesto je nedostanou. To všechno ohrožuje demokracii a víru lidí, že zákony platí pro každého. Jak je totiž patrné, je to jako v proslulé Orwellově knize Farma zvířat, kde všechna zvířata si byla rovna, ale některá rovnější.

A také to nebyl jeho první vroubek, Ve zmíněné obci už dříve nechal hradní kancléř protiprávně postavit samotný rybník, ze kterého se měla brát voda na zasněžování onoho lyžařského svahu.

Když k tomu připočteme fakt, že Mynář se údajně z pověření prezidenta Miloše Zemana sešel s několika vysoce postavenými soudci a podle některých svědectví je měl ovlivňovat, aby v soudních sporech rozhodli ve prospěch Hradu, tak je to hodně vážné. Právní odborníci jsou přesvědčeni, že v tomto případě by se mohlo jednat o trestný čin zasahování nezávislosti soudů a touto kauzou by se měla zabývat policie.

Pochybnosti jsou rovněž o způsobu nabytí kancléřovy vily v pražských Strašnicích. On si totiž dům na dobré adrese opatřil až podezřele velmi levně. Koupil ho od advokáta Víta Širokého a to za 5,5 milionu korun. Každý, kdo se vyzná v pražském realitním trhu, ví, že je to podezřele laciná transakce. V dané lokalitě jsou podobné domy k dostání minimálně za dvojnásobek. Pro srovnání, za stejnou cenu nabízejí realitní kanceláře byt 3+kk v panelovém domě na okrajovém sídlišti ve Stodůlkách. Logicky se nabízí otázka, co je zatím, jaké protislužby očekává prodávající od kupujícího.

To jsou opakovaná a velmi vážná selhání Vratislava Mynáře, ale je skandální, že se nic neděje. Podle mého názoru by státní úředníci a to velkou mírou platí i pro hradního kancléře měli být vzorem v dodržování práva. V tomto případě tomu tak není a je smutné, že i policie zůstává nečinná, přestože existuje vážné podezření se spáchání několika trestných činů.

Autor je středočeský zastupitel za ODS.

 

Revue Forum Banner