MZV dnes plánuje vyslat tři autobusy pro Čechy v zahraničí

MZV

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | FOTO: MZV

Ministerstvo zahraničí dnes plánuje vyslat tři autobusy pro Čechy, kteří uvízli v evropských zemích kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Odpoledne zhruba ve 13:00 by měl jeden odjet z letiště z Mnichova, večer asi ve 22:00 z Vídně a Frankfurtu nad Mohanem. Vyplývá to z aktualizovaných informací na webu resortu. Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná dvoutýdenní karanténa. Už v sobotu ministerstvo poslalo autobusy pro lidi ve Vídni či Frankfurtu.

Ze zákazu vycestování z Česka mají výjimku lidé, kteří pojedou vyzvednout své rodinné příslušníky na evropská mezinárodní letiště. Předložit musí kopie jejich palubních vstupenek. Nyní platí zákaz cestování z Česka do rizikových zemí, od pondělí nebudou moci Češi nikam do zahraničí.

Cestovní agentura (CA) Lumis dnes také vyzvala k zajištění výjimky pro návrat českých klientů přes polské cestovní kanceláře u leteckých zájezdů s příletem do Polska. Jde podle ní o charterové, tedy nepravidelné spoje z exotických destinací.

Problém se podle agentury týkal například letu z Egypta plánovaného na sobotu, podle jejích informací čeští klienti ze severu Afriky neodletěli. Dnes by měli odletět do Polska lidé ze Zanzibaru a v pondělí z Ománu. Situaci podle CA začal řešit český konzulát ve Varšavě. „S největší pravděpodobností dojde k dohodě mezi státy a zajištění výjimky pro klienty polských cestovních kanceláří na charterové dopravě s příletem do Polska,“ uvedl Lukáš Světlík z CA Lumis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner