Na Pardubicku hasiči likvidují drůbež napadenou ptačí chřipkou

archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: archiv F24

Ve Slepoticích na Pardubicku dnes pokračuje likvidace komerčního chovu drůbeže kvůli potvrzené ptačí chřipce. Veterináři přikázali usmrtit kolem 140 tisíc kusů. Očekává se, že zásah skončí v pátek. Hasiči budou o nočním zásahu v chovu informovat dnes v 08:00 v Pardubicích.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

V halách jsou ve Slepoticích brojleři a krůty. Stav moderních hal umožňuje jejich usmrcení zaplynováním objektů. Poté je hasiči přenášejí bagry do kontejnerů, které následně míří do kafilerií. Hmotnost likvidované drůbeže ve Slepoticích veterináři odhadují na 400 tun.

Firma Moras má ještě chov v blízkých Moravanech, veterináři v pondělí odtud odvezli vzorky. Farma je v tříkilometrovém pásmu, veterináři v něm budou brát vzorky i u drůbeže drobných chovatelů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner