Na Pardubicku je ptačí chřipka, vybíjení drůbeže začne dnes večer

ČTK

Veterináři potvrdili ptačí chřipku subtypu H5N8 ve Slepoticích na Pardubicku v chovu firmy Moras Moravany. Likvidace chovu drůbeže začne už dnes večer. Trvat by měla asi do pátku. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 tisíc brojlerů. Škoda přímo na utracené drůbeži je podle odhadu firmy do deseti milionů korun. Tři kilometry od letošního druhého ohniska nemoci se nachází další část chovu Morasu, kde je 120 tisíc kusů drůbeže. O jejich případném utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené.

Likvidace chovu drůbeže ve Slepoticích začne už dnes večer. Trvat by měla asi do pátku. Novinářům to dnes řekl po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) ve Slepoticích ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

„Chov hospodářství se začne utrácet dnes večer. Nejdříve krůty, které by byly utraceny do rána, a pokračovalo by se nepřetržitě, až se utratí a odveze veškerá drůbež z tohoto ohniska,“ uvedl Semerád.

Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc, řekl Barták ČTK. Část škody společnosti by mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Hasičský záchranný sbor již přivezl dva kontejnery Správy státních hmotných rezerv, na místě jsou i hasiči z Jihlavy a Hlučína, policie uzavřela vytyčený koridor. Vybuduje se dekontaminační stanoviště na očištění techniky a osob, drůbež se bude usmrcovat postupným zaplynováním jednotlivých hal, uhynulá zvířata se budou nakládat do kontejnerů a odvážet do asanačních podniků. Prázdné haly bude poté nutné vyčistit a dezinfikovat.

Veterináři nyní kolem ohniska vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou platit přísnější opatření pro chovatele, budou se muset zjistit přesné počty chovaného ptactva. Ve Slepoticích má mnoho lidí domácí chovy drůbeže. „Jsou tady kachny, labutě na rybníku. Jeden pán, který tu ani nebydlí, má u chalupy 60 kachen pižmových,“ uvedla starostka Slepotic Jana Bořková.

Nové ohnisko je první letošní v komerčním chovu. Úplně první případ se vyskytl v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu se 12 slepicemi a třemi kachnami. Veterináři v nakaženém chovu utratili drůbež, která sama neuhynula. Utratili také 12 slepic dvou sousedů zasaženého chovu. Ty ale podle následných testů nakažené nebyly, takže se Štěpánov vyhnul plošnému vybíjení drůbeže.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner