Na Pražském hradě začala schůzka ústavních činitelů k diplomacii

archiv FORUM 24

Pražský hrad | FOTO: archiv FORUM 24

Na Pražském hradě začala schůzka některých ústavních činitelů ke koordinaci české zahraniční politiky. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Politici proberou dopady pandemie, novou americkou administrativu a transatlantické vztahy i spoluprací v rámci NATO. Na schůzku opět nebyl pozván druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Jedním z hlavních témat jednání by měla být pandemie koronaviru a mezinárodní dopady této krize. Dalším výrazným tématem jednání bude nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena a s tím související transatlantické vztahy. Na programu by měli pozvaní politici dále mít visegrádskou spolupráci, plánované české předsednictví v EU, brexit či vztahy s Izraelem. Zabývat se budou i multilateralismem a jeho rolí v zahraniční politice.

Prezident, premiér, předsedové parlamentu a ministři obrany, zahraničí a vnitra se na Hradě ke koordinaci zahraniční politiky potkávají zhruba jednou za čtvrt roku. Schůzky zavedl před několika lety prezident Miloš Zeman. Loni na podzim ale na setkání nebyl pozván Vystrčil, a to kvůli cestě senátorské delegace na Tchaj-wan, se kterou další představitelé státu nesouhlasili. Zeman Vystrčilovi vyčetl, že jejich názor nerespektoval, a oznámil, že proto druhého nejvyššího ústavního představitele přestane na společná koordinační setkání zvát. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal. Pozvání pro Vystrčila do senátu nepřišlo ani nyní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner