Na východě země stále platí několik druhých povodňových stupňů

Ilustrační foto (Česká televize)

Ilustrační foto | FOTO: Česká televize

V Jihomoravském kraji platily dnes ráno už pouze tři 2. povodňové stupně značící pohotovost. Na řece Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě hladina klesá, setrvalá je na Svratce v Brně-Poříčí. Ve Zlínském kraji nadále platil druhý stupeň na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku, v Olomouckém na řece Moravě v Olomouci a Romži v Polkovicích na Přerovsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V Jihomoravském kraji vydatně pršelo celé úterý i středu, místy také v pátek a v noci na dnešek. Na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě ještě v pátek večer platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Ve Strážnici hladina klesla na druhý stupeň nad ránem, kolem 7:00 dosahovala 655 centimetrů se sestupnou tendencí. Druhý stupeň se vyhlašuje při dosažení 600 centimetrů, třetí při 660 centimetrech. V Lanžhotě se Morava na druhý stupeň dostala ještě před půlnocí, dnes kolem 7:00 byla na 523 centimetrech s kolísavě sestupnou tendencí. Druhý povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech. V Lanžhotě přitom mohla Morava stoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštěli do lužních lesů obory Soutok.

Druhý povodňový stupeň přetrvá na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina kolem 7:00 dosahovala 175 centimetrů, stav se od páteční odpoledne téměř nezměnil. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla kolem 7:00 Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají.

Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňové ohrožení. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná výstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.

Výška hladiny Moravy ve Spytihněvi v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. Na některých místech regionu stále prší.

V 07:00 byla hladina Moravy ve Spytihněvi na 503 centimetrech, spodní hranice pro vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity je tam 500 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost evidovali dnes ráno vodohospodáři na Moravě v Otrokovicích na Zlínsku a také v Kroměříži, kde byl ještě v pátek večer vyhlášený druhý povodňový stupeň.

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat vinou vytrvalých dešťů v úterý. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek se však déšť, byť s nižší intenzitou vrátil, na některých místech v regionu pršelo i dnes ráno. Podle vodohospodářů tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, popřípadě způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes ve Zlínském kraji převážně zataženo, místy s občasným deštěm. Četnější srážky očekávají hlavně na Valašsku. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na šest až devět stupňů Celsia.

Hladina Moravy a Romže v Olomouckém kraji pozvolna klesá, byť se v regionu ještě vyskytuje občasný déšť. Na Moravě v Olomouci-Nových Sadech platí druhý stupeň povodňové aktivity od čtvrtka, je tam vyhlašován od úrovně hladiny 390 centimetrů. V 07:30 dosahovala ve městě 392 centimetrů. Na Romži dosahovala hladina dnes ráno ve stejném čase výšky 225 centimetrů, byla tedy pět centimetrů nad spodní hranicí znamenající vyhlášení pohotovosti.

Na dalších třech místech v kraji platil dnes ráno první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Šlo o Blatu v Klopotovicích na Prostějovsku, Olešnici v Kokorách na Přerovsku a Hloučelu pod vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku.

Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek se však déšť, byť s nižší intenzitou, vrátil, na některých místech v regionu pršelo i dnes ráno. Podle vodohospodářů tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, popřípadě způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes v Olomouckém kraji zataženo, místy s občasný deštěm nebo mrholením. Na horách budou srážky četnější, v polohách nad 900 metrů nad mořem smíšené nebo sněhové. Odpoledne by mělo místy docházet k protrhávání oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na šest až devět stupňů Celsia, na horách bude mezi minus jedním až třemi stupni Celsia.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]