Nákup protiletadlového kompletu za 13,7 miliardy korun míří na vládu

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO)  (ČTK)

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) | FOTO: ČTK

S podrobnostmi nákupu protiletadlového kompletu za 13,7 miliardy korun v pondělí ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) seznámí vládu. Jedna z největších armádních zakázek tak směřuje do finále. Pokud vláda k tendru nebude mít připomínky, ještě do voleb by měla být podepsána smlouva. Čtyři baterie protiletadlového kompletu SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael. Česko je pořídí formou mezivládní dohody.

Nákup v pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy Kč. Podle ministerstva obrany je důvodem zdražení růst cen surovin i práce, změna kurzu koruny vůči izraelskému šekelu nebo transfer části výroby do ČR. Po několikaměsíčním vyjednávání se obraně podařilo cenu snížit o dvě miliardy korun, uvedlo již dříve ministerstvo.

Protiletadlový raketový systém krátkého dosahu (SHORAD – Short Range Air Defence) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů. Slouží k detekci i eliminaci letadel, dronů, vrtulníků nebo řízených střel s plochou dráhou letu. Ve výzbroji nahradí sovětský systém KUB.

Do zakázky bude podle vyjádření mluvčího ministerstva Jana Pejška zapojen český obranný průmysl z 38 procent, když obrana požadovala minimálně třicetiprocentní zastoupení. Hlavními partnery izraelské firmy se stanou společnost Reita a státní podnik VOP CZ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]