Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Říha rezignoval

army.cz

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) | FOTO: army.cz

Náměstek ministra obrany Filip Říha dnes rezignoval na svou funkci. V tiskové zprávě to uvedlo Ministerstvo obrany, podle kterého Říha odešel po dohodě s ministrem Lubomírem Metnarem (za ANO). Ve vyjádření pro server Lidovky.cz Říha svůj krok zdůvodnil mediálním tlakem na Ministerstvo obrany. Úřad v posledních dnech čelil kritice kvůli zakázce na nákup pasivních radarů Věra NG, kterou část politiků považovala za předraženou.

„Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné,“ řekl Říha serveru.

Vysvětlit okolnosti zakázky požadoval i premiér Andrej Babiš (ANO). O víkendu na Facebooku Metnara kritizoval za nezvládnutou komunikaci. „Chybou tohoto nákupu totiž není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel, a pan ministr si to nepohlídal,“ napsal na sociální síti.

Řízením sekce na ministerstvu byl dočasně pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Na nového náměstka vypíše ministerstvo výběrové řízení. „Úkolem nového náměstka bude dohled nad probíhajícími a připravovanými zakázkami, ale i zlepšení externí komunikace, zejména s členy sněmovního výboru pro obranu,“ uvedl Metnar.

Podle deníku Právo kritizovali Metnara kvůli zakázce na pasivní radary poslanci ANO. Na úterním jednání poslaneckého klubu ministrovi vyčetli špatnou komunikaci se sekcí vyzbrojování a vyzvali ho, aby buď sjednal nápravu u Říhy, nebo aby řešil věc personálně.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů Kč. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Podle Metnara proto a kvůli dalším pochybením skončil jeden z úředníků. Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle kterého je v čase a místě obvyklá. Vypracoval ho ústav CETAG.

Kritici ministerstvu vyčítají to, že nákup radiolokátorů je předražený. Poukazují na tendr Severoatlantické aliance, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle Ministerstva obrany má ale NATO výrazně odlišný systém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner