Před několika dny vyšla ven zpráva, že chce vedení Prahy v čele se Zdeňkem Hřibem snížit počet členů dozorčí rady Pražské plynárenské a současně pak zřídit radu pro zaměstnance, která by měla složit jako flexibilnější kontrola. Záměr se ovšem nelíbil lídru jedné z opozičních sil Jiřímu Pospíšilovi a stejně tak odborářům z řad konkrétních zaměstnanců společnosti, kteří na pražský magistrát odeslali dopis, ve kterém žádali přehodnocení celé situace. Podle dnešních informací deníku Právo se přitom nemělo jednat o praktický krok jako spíše snahu dosadit na pozici vlastního člověka, analytika a ekonoma Jaroslava Vlka.

Jako důkaz měl přitom sloužit e-mail jednoho z pirátských zastupitelů Viktora Mahrika z počátku tohoto měsíce: „Radní Chabr (za TOP 09) by měl mít k dispozici právní posouzení toho, že zástupci zaměstnanců nemají žádný právní nárok na své zastoupení v Dozorčí radě. Z toho důvodu by měli být zaměstnanci co nejdříve odvoláni a nahrazeni zástupci koalice. Za Piráty navrhujeme dle předchozí dohody Jaroslava Vlka, kterého jsme původně chtěli nominovat do PP Distribuce.“

Mahrik dnes pravost mailu popírá a tvrdí, že pouze myslel, že došli s radním pro majetek za Spojené síly pro Prahu Janem Chabrem k názorové shodě a ten měl celou kauzu také vysvětlit samotnému Pospíšilovi.

Celá kauza navíc prostoupila i do nejvyšších pater politiky, když se jí ráno začal zabývat i pirátský poslanec Jakub Michálek: ,,Chtěl bych poblahopřát TOP 09, speciálně panu Kalouskovi a Pospíšilovi, že po zahalování se do tibetské vlajky, zpřísňování trestu za týrání zvířat a boji proti komunismu v podobě statistiky o využití bytu objevila nové ryze konzervativní téma, a to boj za práva odborářů,“ uvedl na Twitteru.

Předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek pak na výrok obratem reagoval: ,,Odboráři si svá práva ochrání sami, my se jim do toho nepleteme. Chráníme Pražany, abyste se na jejich majetku nemohli chovat tak, jak máte v úmyslu, byť to zapíráte. Tedy jako Čingischán na dobytém území.“

Napětí uvnitř pražské koalice stoupá každým dnem. Další jednání by se mělo uskutečnit příští týden a už nyní je zřejmé, že především mezi TOP 09 a Pirátů byla vzájemná důvěra značně nalomena. Zajímavé tak bude hlavně sledovat na čí stranu se přikloní prozatím neutrální prvek sporu Praha Sobě.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora