Nárůst počtu případů nemoci COVID-19 v ČR po rekordním pondělku zmírnil

Pixabay/Tumisu

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem v Česku v úterý po rekordním pondělku zmírnil. Přibylo jich 61 na celkových 8647, nárůst tak byl oproti pondělku téměř o polovinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých v úterý stoupl o dva na 302. Vyléčených lidí je podle revidovaných údajů ministerstva nadále 5726.

V pondělí přibylo v Česku 111 nových případů onemocnění COVID-19, což byl nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 1,51 procenta, což byla nejvyšší hodnota za celý květen. Podle epidemiologů ale nárůst souvisel s ohniskem nákazy mezi horníky OKD na Karvinsku, a pro vývoj situace v celé republice tak zatím není významný. Počet testů a podíl nových případů na množství testů za úterý zveřejní ministerstvo až dnes kolem 09.00.

V pondělí i v úterý rostl počet aktuálně nemocných, který představuje počet potvrzených případů nemoci COVID-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Aktuálně nemocných předtím zhruba od poloviny dubna, kdy jích bylo zhruba 4800, postupně ubývalo. Do neděle 17. května se tak jejich počet snížil na 2479. Tento týden jich ale zase přibylo až na úterních 2619.

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 1996. V hlavním městě je také největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá přes 153 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje krizová opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner