Návrh rozpočtu města Zlína pro příští rok počítá se schodkem 96 milionů korun

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Krajské město Zlín by mělo podle navrhovaného rozpočtu příští rok hospodařit se schodkem asi 96 milionů korun. Návrh rozpočtu počítá s příjmy téměř 1,690 miliardy a výdaji 1,786 miliardy korun. Schodek pokryjí přebytky hospodaření z minulých let a úvěry. Vyplývá to z údajů na úřední desce města. Rozpočet by měli zastupitelé schvalovat 9. prosince.

Pro letošní rok mělo město schválený mírně schodkový rozpočet s příjmy 1,623 miliardy korun a výdaji 1,628 miliardy. Rozpočet se však měnil, upravený rozpočet počítá s vyššími příjmy, a to 1,847 miliardy korun, ale také vyššími výdaji, které by měly činit 2,586 miliardy korun. Na investice bylo v původně schváleném rozpočtu vyčleněno necelých 177 milionů. Každoročně však město počítá s tím, že se další peníze na investice přidají. V upraveném rozpočtu je na investice určeno přes 820 milionů korun.

()

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s investicemi 267 milionů korun. „Zahrnují prostředky na vlastní investice města. Výdaj, který se vztahuje k projektu spolufinancovaného v rámci dotačního programu, je částečně kryt čerpáním částky ve výši 13,5 mil.Kč ze stávajícího revolvingového úvěru přijatého na předfinancování a spolufinancování dotačních akcí, další investiční výdaje ve výši 87,1 mil.Kč jsou kryty úvěrem na strategické projekty,“ uvádí se v návrhu rozpočtu.

Provozní výdaje by příští rok podle návrhu měly činit 1,518 miliardy korun, letošní původní rozpočet počítal s 1,451 miliardy korun a upravený s 1,766 miliardy korun. „Zvýšení běžných výdajů je z největší části způsobeno nárůstem výdajů na mzdy z důvodu změn příslušné legislativy. Na běžných výdajích se každoročně nejvýznamněji podílí výdaje v oblasti dopravy, například opravy chodníků, komunikací, čištění města, zimní údržba, platby Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice na zajištění závazku veřejné služby v provozu MHD, dopravní obslužnost a podobně,“ uvádí se v návrhu rozpočtu.

Daňové příjmy města jsou na příští rok navrženy ve výši 1,385 miliardy korun, pro letošek se ve schváleném rozpočtu počítalo s 1,342 miliardy a v upraveném rozpočtu s 1,339 miliardy korun. Město očekává, že na konci letošního roku bude mít na účtech zůstatek nevyčerpaných prostředků 60 milionů korun.

Město vede koalice hnutí ANO, STAN, lidovců, ODS a Pirátů. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 30 křesel. V opozici je hnutí Zlín 21, uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, a SPD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]