Nejvyšší soud odmítl dovolání pěti aktérů kauzy Promopro. Jde o podnikatele potrestané v souvislosti se zakázkou na audiovizuální techniku pro české předsednictví EU. Soud rozhodl v září bez veřejného jednání, výsledek ČTK zjistila z databáze InfoSoud.
Plné znění rozhodnutí zatím není k dispozici, soud na něm stále pracuje. V odůvodněných případech lze požádat o prodloužení lhůty pro vypracování, řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček, jinak rozhodnutí nekomentoval.
Podle informací ČTK se odmítnutí dovolání týká například Jaroslava Veselého, Václava Čady a Marcela Příkopy.
Justice v případu potrestala devět podnikatelů, někteří se na Nejvyšší soud vůbec neobraceli. Obžaloba se týkala zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od Úřadu vlády.
Tehdejší šéf Promopra Veselý podle rozsudku společně s jednatelem hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimilem Maxou předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.
Ostatní odsouzení podnikatelé podle rozsudku nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat. Vytvářeli prý falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.
Všichni obžalovaní podnikatelé dostali nepodmíněné tresty vězení, případně také zákazy činnosti a povinnost hradit škodu. Nejpřísnější trest – devět let vězení – si vyslechli Maxa a Veselý.
Jediný Čada původně odešel s podmínkou, odvolací Vrchní soud v Praze mu ale trest zpřísnil na 3,5 roku nepodmíněně. Vinu všichni popírali, proces označovali za politickou objednávku.
Vedle podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny s tím, že jejich skutek nebyl trestným činem. Úředníci vycházeli z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.