Německo zvažuje v krajním případě i zákaz vycházení, Španělsko zavřelo hotely

youtube

Ilustrační foto. | FOTO: youtube

V Německu se stále častěji mluví o možném plošném zákazu vycházení. Vládní politici by o této možnosti, kterou ale odmítají někteří přední lékaři, měli jednat o víkendu. Oficiálně hlášených infekcí novým typem koronaviru je v zemi podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 13.957. Nemoc COVID-19 si podle něj vyžádala již 31 životů.

O dalších opatřeních ke zpomalení epidemie bude o víkendu kancléřka Angela Merkelová (CDU) jednat s vládními kolegy i představiteli jednotlivých spolkových zemí. Právě z nich v posledních dnech stále častěji zaznívaly úvahy o možném plošném zákazu vycházení kvůli tomu, že podle nich řada Němců zatím nedělá dost pro to, aby šíření nákazy zabránila. V uplynulých dnech se ve Spolkové republice za dobrého počasí na mnoha místech scházely velké skupiny lidí a z velké části tak ignorovaly doporučení omezit sociální kontakty.

„Sobota je rozhodujícím dnem,“ řekl magazínu Der Spiegel šéf kancléřství Helge Braun, podle něhož se právě v tento den lidé tradičně setkávají. V době krize způsobené koronavirem to podle něj ale není s výjimkou vlastní rodiny možné. Pokud lidé nebudou dodržovat dosavadní opatření, je dobře možné, že spolkové země sáhnou k dalším opatřením, míní Braun, podle něhož by se ale vláda zákazům vycházení ráda vyhnula.

Podobné opatření jako první z velkých měst přijal Freiburg na jihozápadě Německa, kde od soboty lidé nebudou moci na veřejná prostranství.

Proti celoněmeckému zákazu se dnes vyslovil šéf sdružení německých lékařů Klaus Reinhardt a také přední virolog Alexander Kekulé. Zavřít kvůli „malé menšině 95 procent obyvatel“ by podle něj napáchalo příliš velké nezamýšlené škody.

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Německu za 24 hodin podle RKI stoupl o dalších 2958, počet úmrtí o 11.

Obavy, že se sami nebo členové jejich rodiny infikují, má podle průzkumu veřejného mínění pro televizi ARD 48 procent Němců.

Španělsko nařídilo zavřít všechny hotely, penziony a kempy
Španělská vláda nařídila ve čtvrtek večer kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřít všechny hotely v zemi. Výjimku dostanou jen ubytovny, v nichž bydlí lidé dlouhodobě, informoval list El País. Španělsko je co do počtu nakažených koronavirem po Číně, Itálii a Íránu čtvrtou nejpostiženější zemí.

Kromě hotelů se budou muset zavřít také další zařízení, která nabízejí ubytování turistům, například penziony, kempy či parkoviště pro obytné vozy. Mají na to týden. Nejpozději příští čtvrtek tak budou muset být všechny hotely a další ubytovací zařízení zavřené. Zůstat v nich bude moci jen ostraha a personál, který se bude starat o údržbu.

Výjimku ze zákazu dostaly ubytovny, ve kterých lidé žijí dlouhodobě či trvale. Jejich majitelé ale musí zajistit takové podmínky, aby se v domech nešířila nákaza.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner