Česká republika ekonomicky dohání evropský průměr a kvůli tomu bude přicházet o peníze z kohezních fondů Evropské unie. V budoucnu se proto bude muset ucházet o dotace v programech, kde se o ně soutěží s jinými členskými státy. Na to ale zatím není Česko připravené. Ve Sněmovně to dnes řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Niedermayer vystoupil na jednání Evropské platformy o rozpočtu EU. Upozornil, že vzhledem k ekonomickému růstu Česká republika výhledově přijde o značnou část peněz z kohezních fondů Evropské unie. V letech 2021 až 2027 nás podle něj čeká poslední velké kohezní období pro Českou republiku.

Stát se proto bude muset ucházet o peníze z jiných zdrojů — těch, v nichž je nutné o peníze soutežit, na což se ale v současnosti nijak nepřipravuje.

Niedermayer také kritizoval, že finanční prostředky čerpané z evropských fondů se v mnoha případech čerpají neúčelně. “Nečerpáme peníze dost rychle. Pak ke konci období se utrácí za cokoli, jen aby se vláda nedostala do průšvihu a nezbylo moc nevyčerpaných peněz,” uvedl. Proto podle něj o přínosu peněz spíše nastavení programů, než výše částky, kterou Česko získá.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora