Nový předseda NS chce zrychlit rozhodování i posilovat důvěru

Pixabay/succo

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/succo

Nový předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy chce zrychlit rozhodování soudu a posilovat důvěru lidí v justici. Za další úkol považuje generační obměnu soudců. Své priority sdělil dnes novinářům prostřednictvím mluvčího NS Petra Tomíčka.

Angyalossyho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Nový šéf nejvyšší justiční instance představí své plány ve čtvrtek na tiskové konferenci v Brně.

Repro ČT

Podle Tomíčka si Angyalossy jako jednu z priorit stanovil další zkracování dovolacího řízení. Chce vytvářet podmínky, aby dále klesal počet nedodělků evidovaných jednotlivými senáty, zvláště pak v občanskoprávním a obchodním kolegiu, které je zatížené víc než trestní.

Za rok 2019 činila délka dovolacího řízení v civilních věcech u NS v průměru 196 dnů, zatímco v trestních věcech jen 45 dnů.

NS prochází generační obměnou. Angyalossy se chce osobně zasadit o pečlivý výběr nových soudců, kteří v dalších letech nahradí ty, co budou z Nejvyššího soudu odcházet po dovršení věkové hranice 70 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner